W sobotę 26 czerwca przez teren Gminy Skoki przechodziła ekumeniczna polsko-niemiecka pielgrzymka podążająca szlakiem Ottona III. W tym roku trasa pielgrzymki biegnie z Gniezna do Magdeburga w Niemczech. Pielgrzymi zawitali na nasz teren już w piątkowy wieczór i zatrzymali się na nocleg w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jabłkowie prowadzonego przez Fundację Pomoc Dzieciom Wiejskim z Bliżyc. Po przybyciu do Jabłkowa grupa zwiedzili kościół św. Michała Archanioła. Wieczorem uczestnicy znaleźli czas na modlitwę, śpiew oraz integrację poprzez rozmowę, także na trudne tematy związane z polsko-niemiecką historią.

W sobotę pielgrzymi mieli do przebycia pieszo trasę z Jabłkowa do Skoków.
Dla uczestników pielgrzymki dzień rozpoczął się o godz. 9:30 wspólną modlitwą poranną na terenie obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jabłkowie. Następnie uczestnicy wyruszyli w drogę przez Raczkowo, gdzie nawiedzili kościół Wszystkich Świętych.

Dalej pielgrzymi ruszyli leśną, momentami nieco piaszczystą drogą w kierunku Skoków. Po przejściu ok. 4 km grupa zatrzymała się na krótki odpoczynek i modlitwę południową, której głównym elementem była kontemplacja natury i zaduma nad Dziełem Stworzenia. Po jej zakończeniu uczestnicy dalej wędrowali wśród lasów do drogi ze Skoki – Antoniewo, a następnie skręcili w polną drogę biegnącą wzdłuż rzeki Małej Wełny na teren stawów rybnych prowadzonych przez Gospodarstwo Rybackie w Skokach. Po dojściu do ul. Polnej niewielki odcinek do parkingu przy trasie wojewódzkiej Skoki-Poznań pielgrzymi wędrowali po bezdrożach biegnących malowniczo położonymi łąkami. Następnie przeszli do Karczmy Kołodziej na posiłek, po którym udali się na zwiedzanie, będącego w remoncie kościoła św. Mikołaja w Skokach. Tutaj na uczestników pielgrzymi czekali Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos oraz wikariusz skockiej parafii, ks. Rafał Chmielewicz, którzy opowiedzieli o historii oraz remoncie kościoła, a także o dziejach Skoków. Po zrobieniu wspólnej fotografii uczestnicy przeszli ulicami miasta na stację kolejową i udali się szynobusem w kierunku Murowanej Gośliny.