Jak wspominaliśmy w lipcu br. gmina Skoki uzyskała z budżetu Województwa Wielkopolskiego dotację w wysokości 19.564,00zł na realizację zadania pn. „Gmina na Ptak”, w ramach Programu „Błękitno – zielone inicjatywy dla Wielkopolski”.

Z końcem roku, przy świetlicy wiejskiej w Rościnnie, w rejonie placu zabaw w Sławie Wielkopolskiej oraz w obrębie boiska sportowego w Potrzanowie powstały enklawy przyjazne ptakom i owadom, pełniące jednocześnie funkcje edukacyjną i wypoczynkową.

Na nowopowstałe oazy składają się drzewa miododajne (lipy) i pachnące latem kaliny. W każdym miejscu zamontowano tablicę informacyjną, zawierającą wybrane ciekawostki z życia ptaków i owadów. Zapewniono miejsce schronienia dla owadów, dając im możliwość budowy gniazd w sporych rozmiarów „hotelach”. Pomyślano również o ptakach montując poidła na wodę (nieocenione w upalne dni) oraz dozowniki do ich karmienia w okresie zimowym.

Wyrażamy nadzieje, że oprócz propagowania znaczenia ptaków i owadów w życiu człowieka, stworzyliśmy miejsca dające możliwość spędzania czasu wolnego w kontakcie z przyrodą, rozwoju hobby ornitologicznego czy fotografii przyrodniczej.

Dotacja udzielona z budżetu Województwa Wielkopolskiego, stanowiąca 80% kosztów realizacji zadania, umożliwiła powstanie na terenie gminy Skoki kolejnych interesujących miejsc wartych odwiedzenia.