Niezwykły Jubileusz, bo 103 rocznicę urodzin, 11 kwietnia 2012 roku obchodziła mieszkanka Stawian pani Matylda Krauze.

Pani Matylda urodziła się 11 kwietni 1909 roku w Stęszewicach w Gminie Pobiedziska w rodzinie Antoniny i Roberta. W Stęszewicach spędziła dzieciństwo i lata młodzieńcze, a po kolejnych przeprowadzkach w latach 60-tych XX wieku zamieszkała w Stawianach.

W czasie swego długiego życia pani Matylda była świadkiem I Wojny Świtowej, Powstania Wielkopolskiego, odzyskania niepodległości i najazdu hitlerowskiego na Polskę. Jak wszyscy Polacy przeżywała lata okupacji a w roku 1945 cieszyła się z odzyskanej wolności.

Zamieszkując w Stawianach pani Matylda wychowywała 2 synów i dorywczo pracowała w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Jednak praca ta nie zapewniła jej uprawnień emerytalnych i pani Krauze od dłuższego czasu pozostaje podopieczną Ośrodka Pomocy Społecznej w Skokach.

Mimo skończonych 103 lat i niesprawności narządów ruchu pani Matylda zadziwia pogodnym usposobienie i pogodą ducha. Cieszy się dobrym wzrokiem i bez użycia okularów potrafi czytać gazetę. Zawsze z radością i z uśmiechem wita odwiedzających ją opiekunów i pracowników OPS.

Nie inaczej było też i 11 kwietnia br., gdy nasza Jubilatkę odwiedzili i okolicznościowymi podarkami obdarowali Burmistrz Tadeusz Kłos i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Joanna Wolicka-Przywarty oraz Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Rogaliński z Małgorzatą Wojciechowską.

Naszej Jubilatce życzymy wiele zdrowie i cieszenia się z kolejnych Jubileuszy oraz szacunku i uznania ze strony współmieszkańców wsi.