Po rocznej przerwie, 5 listopada wróciła do skockiej hali Gala Produktów Regionalnych, ale w nowej nazwie – XI Gala Rzeczy Ciekawych czyli FIKSMATYNTA zez naszygo fyrtla. Nazwa nowa, ale impreza ta sam, jej forma wypracowana przez lata się nie zmieniła, jedyne co zawsze ulega zmianie to wystawcy, którzy na nią przyjeżdżają, jedni od lat inni po raz pierwszy.

Ale wróćmy jeszcze do nazwy FIKSMATYNTA, co to takiego? Ano słowo to pochodzi z gwary poznańskiej i zostało już trochę zapomniane, a oznacza: drobiazgi, różności, rzeczy których nie potrafimy dokładnie nazwać. Stwierdzenia zez naszygo fyrtla chyba w naszym regionie nie trzeba tłumaczyć.

Wystawcy o nas nie zapomnieli, zgłosiło się ich znacznie więcej, niż mogło się zaprezentować. Różnorodność rzeczy jakie pokazywali doskonale przedstawiają zdjęcia, warte podkreślenie jest to, że była to niezwykle smaczna Gala. Oprócz przepysznych wypieków, chlebów, miodu można było znaleźć na niej smakowite sery, wiejskie kiełbasy, szynki i inne przetwory mięsne. Po hali roznosił się też aromat wędzonych ryb.

Wystawcy z Gminy Skoki to:

  1. Elżbieta Kamińska ze Skoków – rękodzieło artystyczne
  2. Świetlica Terapeutyczna przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach – prace podopiecznych
  3. Jarosław Kołb z Kakulina – „Pasieka Trzy Sady”
  4. Czesława Kiełczewska z Łosińca – obrazy olejne
  5. Cezary Fliszkiewicz z Potrzanowa – Gospodarstwo Pasieczne
  6. Hanna Zaranek z Grzybowa – płaskorzeźby
  7. Weronika Grab – Bejma z Łosińca – firma Fogelka
  8. Tomasz Obst – Black Fox Survival Szkoła Przetrwania ze Skoków
  9. Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa
  10. Oddział Rejonowy Polskiego Związki Emerytów i Rencistów w Skokach

Kulinarny charakter imprezy podkreślił także II Konkurs Kulinarny „Smaki 7 Ryb” zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Bartosza Wołkowa, w składzie Dorota Knopczyńska – prezes Stowarzyszeni LGR „7 Ryb” oraz Ryszarda Kobusa oceniała 7 gotowych potraw z ryb przygotowanych przez mieszkańców gmin należących do Stowarzyszenia.

I miejsce wywalczył „Dorsz pod pierzynką” przygotowany przez Stowarzyszenie Pisanki z Runowa w Gminie Wągrowiec.

II miejsca zdobył „Prawdziwie domowy paprykarz” przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kobylca, Gmina Wągrowiec.

III miejsce to „Zupa krem z ryby z sosem chrzanowym” przygotowana przez Monikę Zawierowską – Srocką z Rybna Wielkiego z Gminy Kiszkowo. Zwycięzcy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali także nagrody pieniężne.

Wystawcy podczas Gali też brali udział w konkursach.

Pierwszym z nich był konkurs na „Najlepszego Wystawcę” gdzie komisja konkursowa w składzie: Zofia Zawol były wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Aleksandra Podemska artysta plastyk i etnolog Wiesława Gruchał przyznała 5 nagród, oceniając wystawców pod kątem artystycznym, etnologicznym i ogólnej aranżacji stoisk. 

I miejsce – Dąbrówka Suszek z Promienka – Rękodzieło artystyczne
II miejsce – Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu
III miejsce – Katarzyna Maćkowiak – Artystyczna Pracownia Wiraży z Czerwonaka
IV miejsce – Henryka i Zdzisław Giwer – rękodzielnicze wyroby z drewna – Giwer Art. z Wałcza
V miejsce – Aniela Wierzbińska z Garbatki – robótki szydełkowe.

Publiczność też miała coś do powiedzenia. Każdy mógł oddać głos na ulubione stoisko. Nagrodę Publiczności zdobywając sympatię 99 głosujących wygrało stoisko Świetlicy Terapeutycznej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach.

Wszystkie nagrody oraz podziękowania dla pozostałych wystawców wręczył Burmistrz Tadeusz Kłos.

Gala to także warsztaty rękodzielnicze, skierowane głownie dla dzieci. Można było m.in. własnoręcznie pomalować drewniane element ozdobne, zrobić własną biżuterie, nauczyć się szydełkować czy na prawdziwym kole garncarskim wytoczyć wazonik czy inny element z gliny.

Frekwencja wystawców i odwiedzających dopisała, dodatkowym elementem, który to sprawił były także występy artystyczne. Pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnych w Skokach pod batutą Artura Pokorzyńskiego. Nie mogło w Skokach zabraknąć Skoczków, te przygotowane przez panie: Katarzynę Duksztę i Małgorzatę Wiśniewską zaprezentowały się w kilku odsłonach. Publiczności przypadł do gustu także występ młodego skoczanina Jacka Mani, który gwarą poznańska zaprezentował wiersz Marii Malinowskiej „Legenda o moim małym miasteczku”. Gwiazdą wieczoru był folkowy zespół „Żmije” z Podkarpacia.p

Gala to także warsztaty rękodzielnicze, skierowane głownie dla dzieci. Można było m.in. własnoręcznie pomalować drewniane element ozdobne, zrobić własną biżuterie, nauczyć się szydełkować czy na prawdziwym kole garncarskim wytoczyć wazonik czy inny element z gliny.

Frekwencja wystawców i odwiedzających dopisała, dodatkowym elementem, który to sprawił były także występy artystyczne. Pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnych w Skokach pod batutą Artura Pokorzyńskiego. Nie mogło w Skokach zabraknąć Skoczków, te przygotowane przez panie: Katarzynę Duksztę i Małgorzatę Wiśniewską zaprezentowały się w kilku odsłonach. Publiczności przypadł do gustu także występ młodego skoczanina Jacka Mani, który gwarą poznańska zaprezentował wiersz Marii Malinowskiej „Legenda o moim małym miasteczku”. Gwiazdą wieczoru był folkowy zespół „Żmije” z Podkarpacia.

XII Gala Produktów Ciekawych za rok 4 listopada, już dziś zapraszamy.

Galeria zdjęć z imprezy autorstwa Tomasza Szwajkowskiego: