21.7 C
Skoki
sobota, 13.07.2024
Strona główna O nas Urząd Kampania „W domu i poza domem. Bezpiecznie nie znaczy nudno.”

Kampania „W domu i poza domem. Bezpiecznie nie znaczy nudno.”

To kampania multimedialna przewidziana do realizacji w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rodzin przekazujemy Państwu materiały kampanijne przygotowane przez krakowską Przyjazną Profilaktykę, firmę której działania wpisują się w nurt profilaktyki pozytywnej. Celem kampanii jest wzmocnienie dzieci i rodziców, pobudzanie do rozwoju, pokazanie pozytywnych stron bycia razem, wspieranie umiejętności wychowawczych dorosłych i zachęcenie ich, by zaangażowali się w życie dzieci – nie tylko w naukę, ale i spędzanie razem wolnego czasu. 

Kampania zawiera część skierowaną do rodziców i część dla dzieci i młodzieży.

Część dla rodziców to przewodnik, jak budować więzi i dbać o dobre relacje z dzieckiem, jak słuchać i wspierać by przygotować je do życia w świecie pełnym zagrożeń i uzależnień, nie tylko tych od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, ale też od Internetu, komputera czy telefonu. Dziecko mające bezpieczną i trwałą więź z rodzicem ma zdecydowanie większe szanse na tworzenie zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Ważne jest to z uwagi na fakt, że problemy emocjonalne i trudności w tym zakresie są fundamentem, na którym zbudowane jest niemal każde uzależnienie. Jeśli nie radzi sobie ze swoimi emocjami, dużo chętniej będzie eksperymentowało z papierosami, narkotykami, alkoholem, będzie też uciekało w wirtualny świat — gry komputerowe i Internet. Czując złość, gniew lub stres będzie szukało sposobów na rozładowanie napięcia. Może to zrobić w sposób konstruktywny, ale może też niestety sięgnąć po używki, które często dość szybko przynoszą pozorną ulgę (papieros, alkohol).  

Część dla dzieci i młodzieży poświęcona jest temu jak ważna jest dla młodego człowieka realizacja potrzeby przynależności. Jest on w stanie poświęcić wiele, by czuć się akceptowanym – stąd tak ważne są umiejętność wyznaczania granic i poczucie własnej wartości. Wyznaczanie granic rówieśnikom jest oznaką siły, odwagi, dojrzałości i pewności siebie. Ulegając namowom, które szkodzą naszemu zdrowiu, pokazujemy słabość i niepewność w relacji. Asertywność stanowi podstawową umiejętność w sytuacji, gdy trzeba oprzeć się naciskom w życiu społecznym, na przykład w sprawie papierosów, alkoholu czy narkotyków. Część ta zawiera m. in. Karty Aktywności , które pozwolą na lepsze poznanie siebie i swoich mocnych stron oraz na rozwój różnych, cennych umiejętności. Przygotowane są w ten sposób, by młody człowiek mógł pracować samodzielnie lub mógł zaangażować wiele osób z rodziny.

Karty pracy
6- 9 lat – Moja rodzina  – Poznaj emocje
9- 13 lat: – „Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce”, czyli jak się motywować – Wyloguj się!
13 – 16 lat Co to jest fonoholizm – Moje mocne strony

Materiały kampanii zawierają również informacje na temat:

  • Wsparcia instytucjonalnego – informują, gdzie można zwrócić się po pomoc. Uświadamiają, że istnieją programy, które stanowią wsparcie dla rodziców i opiekunów, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci, mających poczucie, że są bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol lub inne środki psychoaktywne (narkotyki, leki itp.).
  • Co zrobić z czasem? – zawierają praktyczne, konkretne pomysły na zagospodarowanie czasu, podpowiadają gry, zabawy i atrakcyjne zajęcia dla całej rodziny.
  • Bezpiecznego domu – poruszają problem przemocy, która dotyczy wielu rodzin, a dla niektórych z powodu pandemii i zamknięcia w domach powodującego, że wiele osób przestało radzić sobie w tej trudnej sytuacji, wzrosło spożycie alkoholu, na sile przybrała agresja, przemoc właśnie się zaczęła. W materiałach można znaleźć podpowiedź, gdzie szukać pomocy i jak zadbać o bezpieczny dom. Wskazówek podanych jest wiele, poczynając od tych od dawna znanych i sprawdzonych, a kończąc na informacji o najnowszych aplikacjach, dzięki którym można poprosić o pomoc, np. zamawiając kosmetyki w fikcyjnym sklepie internetowym. Osoby potrzebujące pomocy i wsparcia, na pewno znajdą wśród wielu możliwości najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Źródło: materiały opracowany na podstawie przyjaznaprofilaktyka.pl

Nasza strona korzysta z „ciasteczek”. Odwiedź naszą stronę polityki prywatności aby dowiedzieć się więcej o ciasteczkach oraz jak z nich korzystamy.
Website Security Test
Skip to content