W świadomości naszego społeczeństwa nadal pokutują stereotypy dotyczące nieszkodliwości prowadzenia samochodu po wypiciu małej ilości alkoholu:
- „Jedno piwko nie zaszkodzi”;
- „To tylko jedno piwko”;
- „We Francji to można normalnie napić się wina do obiadu i jechać”.
Natomiast dane statystyczne wskazują na fakt, że uczestnicy ruchu drogowego będący pod wpływem alkoholu, powodują co roku ponad dwa tysiące wypadków, w których nierzadko giną ludzie.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skokach chcąc przybliżyć problem i apelować o trzeźwość kierowców, przekazuje społeczności naszej Gminy materiały do kampanii „Myślę i jeżdżę trzeźwo”. Uświadamiają one dlaczego nie warto ryzykować:
- Tłumaczą, że nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, nasze zdolności psychomotoryczne (m.in. koncentracja uwagi, koordynacja wzrokowo-ruchowa) ulegają znacznemu osłabieniu, które może stanowić zagrożenie na drodze.
- Podpowiadają: wypiłeś — nie jedź, nie ryzykuj. Zamów taksówkę, zadzwoń po przyjaciela, zorganizuj sobie nocleg itp.
- Informują o istnieniu firm, które odwożą samochód, gdy potrzebujemy nim wrócić, a jesteśmy pod wpływem alkoholu.
Wskazują też na syndrom dnia następnego czyli tzw. kaca, gdyż zagrożeniem jest nie tylko prowadzenie pojazdu bezpośrednio po spożywaniu alkoholu, ale również rano, po przespanej nocy, ale „zakrapianym” alkoholem wieczorze. Syndrom dnia następnego, związany jest z silnym zatruciem organizmu na skutek nadmiernej ilości przyjętego alkoholu. Powoduje ogólny spadek wydolności fizycznej i psychicznej naszego organizmu:
- osłabienie koncentracji uwagi;
- rozproszenie uwagi;
- senność;
- spadek koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- upośledzenie zachowań psychomotorycznych człowieka.
Materiały podpowiadają bezpieczne rozwiązanie. Informują o tym, że można podejść na każdy komisariat policji i poprosić o kontrolę trzeźwości profesjonalnym alkomatem lub zakupić własny alkomat, który jest dostępny w wielu aptekach i w sklepach z elektroniką.
Ponadto motywują świadków, by nie dopuszczali nietrzeźwej osoby do kierowania pojazdem.
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość zatrzymania sprawcy przestępstwa. Rośnie więc skala obywatelskich zatrzymań nietrzeźwych kierowców i tym samym świadomość, że każda taka interwencja, to być może uratowane czyjeś życie.
Przygotowane materiały przypominają też o tym, że nasze dzieci uczą się przez naśladownictwo, modelowanie i powtarzanie schematów prezentowanych przez najbliższych.
Źródło: opracowane na podstawie: przyjaznaprofilaktyka.pl