Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku program uroczystości związanych ze statutowym turniejem strzeleckim skockiego Bractwa Kurkowego, ustanowionym w połowie lat 20. ub. wieku dla upamiętnienia udziału strzelców w wojnie polsko – bolszewickiej i sierpniowym zwycięstwie w bitwie warszawskiej 1920 r., rozpoczął się w piątkowy wieczór 12. sierpnia modlitwą poświęconą braciom kurkowym wyznania ewangelickiego, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym. Modlitwę poprowadził ks. wikariusz Rafał Chmielewicz, a braciom ze Skoków towarzyszyła grupa strzelców z Bardowick, którzy tradycyjnie przybyli na turniej żniwny.

DSC05923

Warto przypomnieć, że pierwszym królem kurkowym w Skokach był Beniamin Fehnrich, a wśród braci kurkowych – ewangelików był prawdziwy rekordzista w zdobywaniu tytułu królewskiego – Lulius Singe, trzynastokrotny król kurkowy. Wieczorem pamiątkowa tarcza królewska zawisła na budynku króla żniwnego 2010 r. Michała Rosika, który wraz z małżonką Ewą był bohaterem sobotniego przedpołudnia. To Ewa i Michał Rosikowie w imieniu braci kurkowych złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą poświęconą powstańcom wielkopolskim z Ziemi Skockiej, a po mszy świętej w intencji Ojczyzny stali się gospodarzami pożegnalnego spotkania w szczególnie przygotowanej na ten cel po dokonanej rozbudowie siedzibie Bractwa.

DSC05958

Po południu odbyły się zawody, które wyłoniły nowego króla żniwnego. Został nim Janusz Król, a jego rycerzami Bogumił Bratka i Jacek Matysiak. Wyniki pozostałych kategorii strzeleckich są następujące: w turnieju do tarczy darczyńców zwyciężył Stanisław Gołembowski, tego dnia zaprzysiężony do składu skockiego stowarzyszenia, turnieje punktowe wygrali Karol Kłos i Danuta Grzegorzewska, tarczę Skoki – Bardowick zdobył Martin Rudolf, a turniej w tej kategorii wygrał Jan Kamiński. W turnieju czarnoprochowym pierwszy był Tomasz Futro, w zapadkach Krzysztof Jachna, a kura strącił brat z Wągrowca Jerzy Mianowski.

Zawody poprzedził apel, podczas którego honorowy tytuł ,,Przyjaciel KBS Skoki ‘’ został nadany pani Elżbiecie Kośmider z Lechlina, Adamowi Gołembowskiemu, prezesowi Zjednoczenia KBS RP oraz Heike Dittmer z bractwa z Bardowick.

Spotkania braci kurkowych ze Skoków poświęcone są jednak nie tylko zawodom strzeleckim czy uroczystościom. W ramach rozbudowy siedziby przy ul. Wągrowieckiej w tym roku wykonane zostały instalacje elektryczne, wszystkie tynki wewnętrzne i zewnętrzne oraz wymalowania. Na zewnątrz oficjalne logo ozdobiło front budynku, a siedziba wzbogaciła się o maszt flagowy, przygotowany specjalnie na sierpniowe uroczystości przez Jana Kamińskiego i Przemysława Bagrowskiego. Równolegle wykonywany jest plan związany z budową strzelnicy przy ul.Parkowej, noszącej imię Stanisława Glinkiewicza – bohatera Skoków, ostatniego przed wojną króla kurkowego. Rozpoczęte zostały prace przy budowie kulochwytu tylnego, wyrównaniu obwałowania wschodniego, a na wiosnę oddany został do użytku tor wiatrówkowy. Prace na strzelnicy  realizowane są zgodnie z założonym harmonogramem, angażując w to przedsięwzięcie wyłącznie brackie siły.

Częścią stutowego programu Bractwa Kurkowego w Skokach jest propagowanie patriotycznej tradycji, szczególnie lokalnej. Ukończona siedziba i strzelnica staną się więc w przyszłości miejscami spotkań, poszerzających nie tylko sportową, ale i kulturalną ofertę dla mieszkańców Skoków, co przekazuje Szanownym Internałtom piszący te słowa

Krzysztof Jachna.