W dniach 20-28 czerwca w Skokach organizowane były zajęcia w ramach Letniej Szkółki Wędkarskiej, która adresowana był dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb” oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 120 w Skokach.

Zajęcia teoretyczne (dwa pierwsze dni) odbywały się w siedzibie Koła w Przedszkolu Samorządowym w Skokach, a ich tematem było min. poznanie zasad Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW, bezpieczeństwa nad wodą. Dzieciom przedstawiono multimedialną prezentację na temat środowiska życia ryb, najpopularniejszych gatunków żyjących w naszych wodach oraz wpływu różnych czynników na wędkowanie. Zajęcia teoretyczne obejmowały także  ABC młodego wędkarza (teoria „na sucho”) tj. omówienie sprzętu wędkarskiego, przedstawienie zasad i metod połowu ryb, nauka robienia węzłów wędkarskich. W pierwszym dniu zajęć młodzi adepci wędkowania oraz członkowie Koła PZW w Skokach otrzymali koszulki z logo organizatora oraz pamiątkowe znaczki.

Cztery kolejne dni to już zajęcia „na mokro” czyli nad wodami „Łowiska u Leszka” w Skokach. Zajęcia praktyczne obejmowały min. przygotowanie stanowiska wędkarskiego, omówienie podstawowych zasad bezpieczeństwa, łowienie metodą: spinningową, odległościową i gruntową, humanitarne postępowanie ze złowionymi rybami. Wielu z uczestników złowiło w tych dniach swoje pierwsze ryby.

W ostatnim dniu łowienia zorganizowano dla jej uczestników prawdziwe zawody wędkarskie. Było więc losowanie stanowisk połowowych, zanęcanie i łowienie w specjalnie wyznaczonym czasie 1,5h, który to czas odmierzał wystrzał z pistoletu hukowego. Po upływie czasu na łowienie, komisja sędziowska obeszła wszystkie stanowiska i poważyła złowione ryby w celu wyłonienia zwycięzców. I tak I miejsce zdobył Maciej Kuliberda z wynikiem 2,28 kg, II miejsce przypadło Wojciechowi Wójcickiemu 2,12 kg, III okazał się Oliwier Stożek z wynikiem 1,18 kg. Po łowieniu wszyscy zawodnicy oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni na wspólnego grilla.

Ostatnim dniem Szkółki było spotkanie w siedzibie Koła PZW w Skokach, w którym obok uczestników zajęć i ich opiekunów uczestniczył Bernard Kuliberda Członek Zarządu LGR „7 Ryb” oraz Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, a także Dyrektor Bura LGR „7 Ryb” Anna Wojcińska wraz z Kingą Świder. Ostatni dzień przypadł na podsumowanie zajęć oraz uhonorowanie zwycięzców niedzielnych zawodów, którym w nagrodę przypadły pamiątkowe dyplomy i statuetki oraz sprzęt wędkarski. Zanim jednak to nastąpiło młodzi adepci wędkarstwa zostali zaznajomieni z podstawowymi zasadami utrzymania porządku na łowisku oraz przystąpili do konkursu wiązania węzłów wędkarskich, który wygrał Jakub Lorc. Wszyscy uczestniczy szkółki otrzymali pamiątkowe certyfikaty ukończenia zajęć Letniej Szkółki Wędkarskiej oraz zostali pasowani na „Moczykijów”. Wszystkim wręczono także książki pt. „Moje pierwsze wędkowanie”.

W siedmiodniowych zajęciach brało udział 19 przyszłych wędkarzy, mieszkańców Gminy Skoki, Gminy Wągrowiec i Wągrowca, byli to: Maciej Kuliberda, Arkadiusz Kuliberda, Agata Klewenhagen, Piotr Maciejewski, Łukasz Giersig, Błażej Zienkowicz, Maksymilian Smykowski, Łukasz Bąk, Jakub Lorc, Bartosz Miętkiewski, Kacper Konieczka, Wojciech Wójcicki, Adam Wójcicki, Oliwier Stożek, Filip Jarzembowski, Wiktoria Podolska, Katarzyna Rybak, Aleks Urbaniak i Nicolas Urbaniak. Nadmienić należy iż, 4 z nich ukończyło w tym roku lub ukończy 14 lat i było uprawnionych do otrzymania Karty Wędkarskiej po uprzednim zdaniu egzaminu ze znajomości Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Byli to Łukasz Giersig, Łukasz Bąk, Jakub Lorc i Bartosz Miętkiewski. Chłopcy taki egzamin zdali pomyślnie i stali się posiadaczami Kart Wędkarskich, które otrzymali w ostatnim dniu szkółki.

Podczas zajęć opiekunowie mieli możliwość zapoznania się z ideą wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich LGR „7 Ryb” oraz  przeprowadzania konsultacji dot. aplikowania o środki w ramach PO RYBY.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb” składa serdeczne podziękowanie panu Markowi Hallasowi za przygotowanie multimedialnej prezentacji na temat środowiska życia ryb. Podziękowania składamy także Członkom Koła PZW nr 120 w Skokach, panom: Wojciechowi Kłosowskiemu, Jerzemu Ślósarczykowi, Alojzemu Pacholskiemu, Andrzejowi Ludzkowskiemu, Markowi Kubickiemu, Błażejowi  Szcześniakowi, Zbigniewowi Kujawie, Karol Neumannowi, Pawłowi Ślósarczykowi i Piotrowi Babrakowskiemu.

Karolina Stefaniak
Sekretarz Zarządu
Stowarzyszenia LGR „7 Ryb”

 


LGR_i_UE_i_PO