Członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej (TMMSiZS) spotkali się 2 października spodczas integracyjnego obiadu. Okrasą spotkania była pogadanka dra Tomasza Sobalaka pt. Drzewo i drewno – ich znaczenie dla człowieka na przestrzeni wieków”.

Gospodarzem spotkania był zarząd TMMSiZS na czele z jego prezeską Iwoną Migasiewicz. Poinformowała ona zebranych o planowanych wkrótce działaniach towarzystwa, w tym o sfinalizowaniu akcji porządkowania cmentarza ewangelickiego w Potrzanowie. W akcję włączyło się kilka stowarzyszeń oraz osoby prywatne.

Maria Piotr Malinowska przedstawiła propozycję zorganizowania kolejnej wycieczki dla członków oraz sympatyków TMMSiZM. Celem wyprawy miałoby być Opole i okolice.

Dr Tomasz Sobalak, członek naszego Towarzystwa, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko, to nie tylko profesjonalista w swoim zawodzie leśnika. To także regionalista lubujący się w historii i piszący o niej, autor książek i publikacji, znawca i piewca etyki łowiectwa.

Jego pogadanka zaczęła się od prozaicznego wyjaśnienia, czym jest drzewo, a czym drewno? Zdarza się, że błędnie używamy tych słów. Drzewo rośnie, drewno jest tym, co stało się z drzewem po jego ścięciu lub złamaniu, Autor pogadanki wyjaśnił nam wiele tajników drzew sięgając także do Księgi Rodzajów.

Dowiedzieliśmy się, jakie funkcje drzewa pełnią w przyrodzie, jakie z nich doskonale wpływają na samopoczucie człowieka, a jakie niekorzystnie. Zobaczyliśmy też zdjęcia najstarszych i największych drzew na kuli ziemskiej oraz w Polsce.

Poznaliśmy też głównych „szkodników” drzew oraz tego, co dzieje się z drzewem pod wpływem czynników klimatycznych, przyrodniczych. Pojawiły się też ciekawostki dotyczące gatunków drzew, które można zaobserwować w Skokach i w najbliższej okolicy.

A jak już mowa o drewnie, to dr Sobalak wywiódł nasze myślenie o nim poza utarte skojarzenia z opałem, prezentując dziedziny życia, w których bez drewna ani rusz. Była też okazja do zadania pytań, na które, w każdym przypadku, padła odpowiedź.

Poniżej kilka zdjęć (autor Franciszek Szklennik) pokazujących przebieg spotkania: