Już po raz dziewiętnasty w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się Przegląd

Amatorskiej Twórczości Seniorów pod hasłem „Stare, ale jare”. Celem spotkania było rozbudzenie aktywności Seniorów w zakresie czynnego uczestnictwa w kulturze i twórczej działalności artystycznej, integracja różnych środowisk, konfrontacja pomysłów i umiejętności oraz wymiana doświadczeń twórczych.

16 lipca Obornicki Ośrodek Kultury zawrzał i zatętnił życiem emerytów lubiących prezentacje estradowe i wspólne śpiewanie. Obecność 14- tu zespołów potwierdziła, że wcześnie urodzeni to zgrana, radosna grupa, czerpiąca zadowolenie ze wspólnego śpiewania, ze wspólnego spędzania wolnego czasu.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, prezentacje zespołów śpiewaczych przeniesiono z amfiteatru do Sali widowiskowej. Przyczyniła się do tego chłodna i wietrzna pogoda. Sala z wielkim trudem pomieściła wszystkich przybyłych. Na obornickiej estradzie śpiewały następujące zespoły:

– „Sonata” – Oborniki;
– „Złota Jesień”- Kostrzyn;
– „Wrzos”- Pniewy;
– „Goślinianka”- Murowana Goślina;
– „Ryczywolanie”- Ryczywół;
– „Chabry”- Wronki;
– „Szczęśliwa 13”- Środa Wlkp.;
– „Stokrotki”- Tulce;
– „Retro Cafe”- Czerwonak;
– „Dębowy Liść”- Suchy Las;
– „Złoty Kłos”- Duszniki;
– „Harfa”- Skoki;
– „Lubaszanki”- Lubasz;
– „Janboys”- Chodzież;
oraz
– „Buslik”- gość specjalny, zespół z Mińska / Białoruś/

„Harfa” Skoki zaśpiewała część ze swego, prezentowanego już na przeglądzie w Mieścisku, repertuaru związanego z przypadającymi w tym roku rocznicami narodowymi. Zabrzmiały więc „Czerwone maki”, „Bywaj dziewczę zdrowe” i „ Kwiaty Polskie” i występem swym zyskała ogromną sympatię publiczności.

Bardzo owacyjnie przyjęto zespół gościnnie występujący na przeglądzie z Białorusi. Była to grupa młodych tańczących i śpiewających dziewczyn, które tworzą Zespół „BUSLIK”.

Spotkanie zakończono tradycyjnie zabawą taneczną, na której podziwiać można było niesamowita kondycję „wcześniaków”. Atrakcją drugiej części spotkania była degustacja wojskowej grochówki, smacznego ciasta z kawą lub herbatą, no i oczywiście ciepłej kiełbasy z chlebem smarowanym wonnym smalcem, a kto miał jeszcze wolną dłoń – kwaszonego „ogóra”.

Współorganizatorzy imprezy, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów- Oddział Rejonowy w Obornikach na czele z menadżerem Kultury Elżbietą Brodzińską zaprosili przybyłe zespoły na kolejny Przegląd „Stare, ale jare” AD 2020 oraz na III Obornicki Weekend Seniora- 14 września 2019, na którym wystąpi z koncertem ulubieniec Pań – Damian Holecki.

A oto przedstawiciele ze Skoków na obornickiej biesiadzie:  Chudziak Ewa, Chudziak Bronisław, Futro Irena, Głazowska Kazimiera, Kramer Krystyna, Majchrzak Czesława, Małecka Irena, Nowak Łucja, Stern Iwona, Starzyńska Zofia, Tokarska Barbara, Tokarski Witold, Wrocińska Barbara, Przykucki Jan, Przykucka Małgorzata, Jakszewska Danuta, Wiśniewski Antoni- dyrygent zespołu, Małgorzata Florysiak- przewodnicząca Oddziału Związku Emerytów w Skokach, Barbara Rochowiak- sekretarz Oddziału, no i oczywiście ten, który nas przewozi, wywozi i rozwozi- Waldemar Żołądkowski.    

Antoni Wiśniewski