W dniu 25-tego października 2014 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Antoniewie został zorganizowany Turniej Wiedzy Przyrodniczo – Łowieckiej o Puchar Prezesa Koła Łowieckiego nr 57 BORSUK w Skokach, w którym wystartowały drużyny z pięciu szkół. Były to Szkoły Podstawowe w Pruścach i Wiatrowie oraz Gimnazja: w Antoniewie, w  Skokach i w Wągrowcu. Organizatorem i głównym fundatorem nagród było Koło Łowieckie nr 57 „Borsuk” w Skokach przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.

wiedza przyrodnicza 1

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z tematyką ochrony przyrody oraz łowiectwa. Pierwszymi zadaniami, z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie, jeszcze przed przyjazdem do Antoniewa, było przygotowanie plakatu związanego z dokarmianiem zwierzyny w okresie zimowym oraz karmnika. Na miejscu każda z ekip miała do odegrania scenkę związaną z łowiectwem, którą również wcześniej musieli przygotować. Niektóre przedstawienia zdołały rozbawić uczestników i publiczność do łez.

wiedza przyrodnicza 2

Kluczową konkurencją był test z wiedzy przyrodniczej i łowieckiej, który najlepiej napisali uczniowie z Gimnazjum nr.1 Gminy Wągrowiec.  

W programie zawodów były konkurencje zręcznościowe w których również musieli występować opiekunowie drużyn. Ukoronowaniem tych konkurencji było oczywiście strzelanie z wiatrówki do tarczy. Sokolim okiem wykazała się drużyna z Antoniewa.

Zwycięzcą tegorocznych zmagań została drużyna z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec. Dla wszystkich zawodników  były  cenne nagrody i dyplomy oraz tzw. „Róg obfitości”.  Zwycięzcy dodatkowo otrzymali medale i puchar. Opiekunowie drużyn z każdej szkoły otrzymali od Koła Łowieckiego spreparowany oręż rogacza.

Po skończonej rywalizacji na wszystkich uczestników czekał zasłużony poczęstunek. Przepyszne dania w których nie zabrakło dań z dziczyzny przygotował mistrz kuchni Wołkow Bartosz.

wiedza przyrodnicza 3

Impreza ta odbywa się od ponad 20 lat i została zapoczątkowana przez p. Kazimierza Grzegorzewskiego, sekretarza Koła Łowieckiego „Borsuk”. Obecnie kontynuatorem jest p. Andrzej Bochyński, w-ce Dyrektor Ośrodka w Antoniewie i jednocześnie Łowczy Koła „Borsuk”.

Dzieło w dniu turnieju wsparł swą obecnością Starosta Powiatu Pan Michał Piechocki. Nie można również zapomnieć o wsparciu Dyrektora Ośrodka Pani  Iwony Grzegorzewskiej oraz nauczycielki  Pani Lidii Hermann, która przygotowała wystrój sali  i z wielkim zaangażowaniem prowadziła wspólnie z Łowczym Koła konkursy.

wiedza przyrodnicza 4

Na koniec w podziękowaniu uhonorowano „Rogami obfitości” Starostę Powiatu Pana Michała Piechockiego, Dyrektora MOW w Antoniewie Panią Iwonę Grzegorzewską i Sekretarza Koła Łowieckiego Pana Kazimierza Grzegorzewskiego, a Pani Lidia Hermann otrzymała pisemne podziękowanie od Zarządu Koła Łowieckiego, które w imieniu zarządu przekazał Łowczy Koła.

wiedza przyrodnicza 5

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy za rok