Komisja oceniająca stoiska w konkursie na „Najlepszego Wystawcę” oraz zupełnie inny niż zawsze układ sceny i stoisk, to nowości w sprawdzonej od 9 lat edycji formule Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych, która odbyła się jak zawsze w przedostatnią niedzielę października. Galę odwiedziła też rekordowa, nadspodziewana liczba zwiedzających, co bardzo ucieszyło zarówno wystawców jak i organizatorów imprezy.

W tym roku ze swoimi stoiskami zaprezentowało się 55 wystawców z terenu Gminy Skoki, z Gmin Powiatu Wągrowickiego oraz z innych często odległych terenów naszego kraju. Charakter Gali był także podobnie jak w roku ubiegłym międzynarodowy. Ze swoimi pracami przyjechały artystki ludowe z Białej Cerkwi na Ukrainie. Na stoiskach tradycyjnie wystawiali się twórcy i artyści ludowi, nie brakowało sztuki użytkowej, biżuterii, ozdób i innych niepowtarzalnych wytworów ludzkich rąk i ogromnej fantazji ich twórców. Wszystko to znalazło się w otoczeniu aromatów lokalnych i tradycyjnych wyrobów spożywczych. Można było skosztować i kupić przepyszne wędliny, sery, miody, wyroby ze śliwek, wypieki, chleby, „Skockiego Karpia” oraz przeróżne soki i nalewki, każde o innym smaku i aromacie.

Wśród stoisk przechadzała się trzyosobowa komisja oceniająca wszystkich wystawców podłóg swoich wybranych kryteriów. Na czele komisji stał jej przewodniczący Stanisław Derpiński, który w swojej ocenie kierowała się aspektami artystycznymi. Walory ludowo- etnograficzne oceniała Wiesława Gruchała, etnograf, na co dzień pracownik Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.  Ogólną aranżacją stoisk zajmował się Janusz Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny”. Po burzliwej i długiej dyskusji przyznano 5 pierwszych miejsc oraz 10 wyróżnień.

Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Koło Hafciarskie działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu
II miejsce – Mieczysław Kogut z Ludom – rzeźba, relief i malarstwo
III miejsce – Danuta Paczkowska z Mieściska – malarstwo akwarelowe
IV miejsce – Jacek Drzymała z Poznania – witraże
V miejsce – Michał Bodziany z Janikowa –  wędliny

Wyróżnienia otrzymali:

– Marek Siuda z Dopiewa – metaloplastyka
– Katarzyna Maćkowiak, Artystyczna pracownia witraży z Czerwonaka
– Maria Mendyk z Kaczor – Pajęczarka
– Anna Przybylska z Lubonia – Inna Ja
– Kamila Rączkowska z Mieściska – malarstwo
– Barbara Rapczyńska z Janowca Wielkopolskiego – haft krzyżykowy
– Miętowy Królik Art. Studio z Sulechowa
– Beata Gendosz z Pobiedzisk – B-Art. malarstwo na drewnie
– Ukraińska Sztuka Ludowa
– Bartosz Wołkow ze Skoków – Catering Wołkow – „Skocki Karp”

Pomimo, iż stoiska nagradzała Komisja, publiczności też dano prawo wyboru. Każdy odwiedzający Galę mógł oddać los na swoje ulubione stoisko i przyznać statuetkę „Nagroda Publiczności”. Największą liczbę głosów otrzymało stoisko Stowarzyszenia Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Gali Produktów w Skokach towarzyszy zawsze profesjonalna otoczka artystyczna. Jako saport przed gwiazdą wieczoru wystąpił doskonale nam znany Zespół Artystyczny Skoczki. Zespół niby stary i opatrzony ktoś by rzekł! Ale jednak nie! Skoczki zachwyciły wszystkich w nowej odsłonie, w stylu reggae!  Skoczki nie bez przyczyny zostały zaproszone do występu na Gali, wszak istnieją tak długo i są tak dobrze kojarzone, że nie ma przesady w stwierdzeniu, iż to nasz Produkt Lokalny.

Kulminacja wieczoru był koncert zespołu Maleo Reggae Rockers grającego reagge. Liderem i założycielem grupy jest Dariusz „Maleo” Malejonek, oprócz niego na scenie zaprezentowało się jeszcze siedmiu muzyków.

Organizatorem Imprezy był Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos przy współpracy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny”.

Już dziś zapraszamy na kolejną Jubileuszową edycje Gali 18 października 2015.

[Not a valid template]