Wielka doniosła uroczystość miała miejsce na tzw. harcerskiej polanie na poznańskiej Malcie. Z udziałem najwyższych władz; Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego oraz Naczelnik ZHP hm. Małgorzaty Sinicy i Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP hm. Jarosława Rury odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego Harcerzom Wielkopolskim poległym w walce o niepodległość w latach 1918-1920.

Nie zabrakło na tej uroczystości także przedstawicieli skockich harcerzy 7 SDH „HYCE” a drzewce zabytkowego proporca, z napisem hufiec Skoki, który nadal jest używany, wzbogacił się o pamiątkowy „gwóźdź”.

Po dwugodzinnych uroczystościach i grochówce wzięliśmy udział w harcerskim biegu patrolowym Śladami Powstania Wielkopolskiego. Mieliśmy, na podstawie opisu do zlokalizowania 24 punkty kontrolne na terenie miasta związane z powstaniem, na tle których musieliśmy zrobić sobie zdjęcie. Dodatkowo na cytadeli rozmieszczonych było 10 punktów, które z kolei trzeba było zlokalizować na podstawie mapy. Wszystko było ograniczone limitem czasowym. W zaliczeniu tych punków bardzo pomocna okazała się komunikacja miejska stolicy Wielkopolski, z której z wielką radością korzystaliśmy. Z powierzonego zadania wywiązaliśmy się wzorowo – zaliczyliśmy wszystkie punkty, co w końcowym efekcie dało nam pierwsze miejsce.

Wieczorem przyszedł czas na śpiewy, zabawy i pląsy oraz integrację z innymi drużynami. Mieliśmy też uroczystość urodzinową druha Dariusza, który w dniu imprezy kończył 14 lat. Ale trudy dnia nie pozwoliły na dłuższą zabawę. Z drugiej strony radość z wielkiego sukcesu nie pozwalał długo zasnąć.