W piątkowe popołudnie, 13 stycznia 2018 w sali konferencyjnej UMiG Skoki rozlegały się dźwięki gitary i było słychać śpiew kolęd. To członkowie miejscowego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się, by tradycyjnie w tym czasie przy akompaniamencie Piotra Babrakowskiego kolędować, wspominać przodków oraz rozmawiać na temat działalności Koła.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością prezes Zarządu Głównego TPPW Tadeusz Musiał oraz członek tegoż Zarządu Jan Janiszewski. To oni właśnie wespół  z Zarządem skockiego Koła wręczyli kolejnym osobom honorowe odznaki „Wierni Tradycji”. W tym roku otrzymali je: Urszula Jerzak, Wojciech Krupecki i Piotr Babrakowski. Natomiast wszyscy członkowie otrzymali bieżący egzemplarz Rocznika Oświatowo-Historycznego Zarządu Głównego TPPW 1918/1919.

W dalszej części wieczoru głos zabrał Grzegorz Misiak-członek Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie a także członek skockiego Koła TPPW. Zebrani mieli okazję poznać sylwetkę naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego zaprezentowaną w bardzo ciekawy i skrupulatny sposób. Grzegorz Misiak przedstawił mnóstwo faktów z zawodowej i prywatnej biografii generała, dodając wiele -dotychczas zupełnie nieznanych szerszemu gremium –  ciekawostek, na które sam natrafił badając od lat losy bohatera i jego rodziny.

Na zakończenie spotkania prezes Krzysztof Jachna przypomniał zadania członków Koła na najbliższe  miesiące, które podporządkowane będą przygotowaniom do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypadającej 27 grudnia 2018. Wtedy też zakończy się wieloletni projekt poszukiwania informacji o powstańcach z Ziemi Skockiej, a jego zwieńczeniem będzie ufundowanie kolejnej, uzupełniającej i ostatniej tablicy pamiątkowej znajdującej się na bramie cmentarza parafialnego w Skokach.

Ponawiamy więc w tym miejscu po raz kolejny apel i serdecznie zachęcamy do zgłaszania do końca stycznia br. informacji dotyczących powstańców wielkopolskich, których do tej pory nie uwzględniliśmy na wspomnianych tablicach pamiątkowych.

Tekst: Iwona Migasiewicz
Zdjęcia: Dorota Mrozińska