ZOBACZ_FILMPonad pół tysiąca rowerzystów w piękną, słoneczną niedzielę 15 września, wybrało się na szlaki Puszczy Zielonka, by w finale spotkać się na mecie w Owińskach, a wszystko w ramach VI Rowerowego Rajdu Cysterskiego. Jak zawsze – nie zabrakło również amatorów nordic walking. Imprezę zorganizował Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”, a sfinansował Powiat Poznański.

Rowerzyści mieli do wyboru siedem tras: z Kiszkowa, Skoków, tzw. Tajemniczą (każdy dojeżdża na własną rękę, a może raczej nogę), oraz po dwie z Poznania i Murowanej Gośliny (w tym, specjalna trasa dla rodzin z dziećmi). Nie zapomniano o chodzących z kijkami, których w Puszczy jest coraz więcej. Mogli sprawdzić swoją kondycję na dłuższej trasie tzw. sportowej, lub po prostu zrobić sobie miły spacer na trasie rekreacyjnej.

W rajdzie uczestniczyła 30-osobowa grupa rowerzystów ze Skoków i okolic, która o godz. 8 rano wyruszyła w ponad 30 km trasę przez Puszczę do Owińsk.

Metę rajdu stanowiła urocza sceneria przy pałacu w Owińskach. A tam, quiz z wiedzy o Puszczy Zielonka, konkurencje sportowe dla dzieci i dorosłych, grochówka na pokrzepienie po trudach aktywnego przemierzania leśnych duktów i atrakcyjne upominki. Ofertę promocyjną na swoich stoiskach prezentowały: gmina Czerwonak i Powiat Poznański. Można było zakupić wydawnictwa dotyczące Puszczy Zielonka, w tym – prosto z drukarni jeszcze ciepłą – zaktualizowaną mapę turystyczną tego terenu. Chętni mogli pod opieką przewodnika Marka Jakubowskiego zwiedzić nowo otwarty Park Orientacji Przestrzennej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, co dostarczyło wiele uciechy zwłaszcza młodszym uczestnikom rajdu.

Dzięki dotacji Powiatu Poznańskiego uczestnictwo w imprezie było bezpłatne. Nie wiadomo natomiast, czy to pogoda, czy atrakcyjna oferta sprawiły, że frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania i plasuje rajd na pierwszym miejscu pod względem liczby uczestników dotychczasowych wydarzeń, ale jedno jest pewne – zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w pięknych okolicznościach przyrody jest coraz więcej, a Puszcza Zielonka to idealne do tego miejsce. Zapraszamy zatem na kolejne imprezy.

Podziękowania za pomoc i zaangażowanie w organizację rajdu dla: komandora rajdu Eugeniusza Jacka; organizatorów mety: Anety i Arkadiusza Bednarków oraz Mileny Kuleczki i Agaty Kaniewskiej z UG Czerwonak; kierowników tras rowerowych: Karoliny Stefaniak, Romy Dukat, Sławomira Malca, Piotra Hildebrandta, Krzysztofa Wolfa, Macieja Józefczaka, Romualda Królaka, Jerzego Baranowskiego; kierowników tras nordic walking: Moniki Urbanowicz, Artura Krysztofiaka; przewodnika po Parku Orientacji Przestrzennej Marka Jakubowskiego oraz zastępcy Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach Zbigniewa Kaczmarka.