W świadomości władz naszej Gminy od kilku lat istnieje silne przekonanie o tym, że nasza Gmina posiada ogromne walory przyrodnicze oraz kulturowe, przez co stanowi obszar atrakcyjny turystyczne w powiązaniu z terenami gmin sąsiednich. Aby inni dowiedzieli się, że warto do nas przyjechać przekonywaliśmy w dniach 26-28 lutego tego roku na Targach Regionów Turystycznych „Na styku kultur” odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Łódzkich.

Potencjalnego turystę nie interesuje zbytnio na terenie jakiej gminy się znajduje. Atrakcje turystyczne nie znają granic, dlatego tak ważne jest to, że gminy dostrzegają potrzebę łączenia swoich sił w celu rozwijania turystyki na swoim obszarze. Przykładem tego może być Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” w ramach którego stworzyliśmy ponad 500 km ścieżek rowerowych, których oznakowanie i infrastruktura stale są odnawiane. Powstało wiele przewodników i map. Innym przykładem jest Szlak Kościołów Drewnianych. Wszystkie te szlaki posiadają oznakowanie GPS. Współpraca poszła jeszcze dalej i np. wraz z Powiatem Wągrowieckim stworzyliśmy Cysterski Szlak Rowerowy sięgający od Poznania do Wągrowca.

Kilka lat temu Rada Miejska naszej Gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu Gminy Skoki do Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT) skupiającej podpoznańskie gminy wraz z miastem Poznań w celu rozwoju atrakcji turystycznych oraz ich promocji.

Przynależność Gminy Skoki w PLOT daje nam możliwość promocji naszego obszaru i jego atrakcji. Promocja na targach jest rzeczą drogą i chyba żadnej z gmin członkowskich nie byłoby stać na samodzielną promocję, a na pewno nie na taką skalę. A wystąpienia targowe to jedynie część działalności PLOT na rzecz gmin członkowskich.

Od samego początku w ramach członkowstwa w PLOT bierzemy udział w bardzo prestiżowych targach turystycznych Tour Salon odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W roku ubiegłym wraz z PLOT gościliśmy poza Poznaniem na targach turystycznych w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku oraz dwukrotnie w Warszawie. Podczas tych wystąpień targowych skupiamy się na promocji regionu oraz konkretnych atrakcji turystycznych. W tym roku powtarzamy tę akcje, byliśmy już we Wrocławiu oraz kilka dni temu w Łodzi w dniach 26-28 lutego na Targach Regionów Turystycznych „Na styku kultur” odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Łódzkich. Podobnie jak w roku ubiegłym PLOT reprezentowały dwie skoczanki: Małgorzata Wojciechowska i Karolina Stefaniak. Na targach promowały się regiony turystyczne Polski i świata, ośrodki SPA and Welles, atrakcje turystyczne, agroturystyka, biura podróży, turystyka aktywna… Oferty turystyczne zaprezentowało 160 wystawców z Polski, Czech, Egiptu, Gruzji, Izraela, Litwy, Palestyny, Portugalii, Rosji, Tunezji, Słowenii, Sri Lanki, Ukrainy, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.