W sobotnie przedpołudnie – 13 maja –  na drogach Puszczy Zielonka, ponad 500 osób pieszo i na rowerach zmierzało do leżącej w sercu Puszczy malowniczej osady leśnej Zielonka. Tam właśnie wyznaczono metę drugiej edycji Rajdu po Puszczy Zielonka „PUSZCZA WPUSZCZA”.
W tym roku Skoczanie reprezentowani byli przez 65 osobową grupę rowerzystów, która wyruszyła spod dworca PKP w Skokach.

Pierwsi na mecie byli oczywiście organizatorzy. Trzeba było zorganizować biuro rajdu, punkt żywieniowy, przywieźć wodę w zbiorniku, drewno na ognisko, ustawić toalety, przygotować konkursy. Przybyli również przedstawiciele Powiatu Poznańskiego, którzy na swoim stoisku promocyjnym informowali o licznych działaniach turystycznych powiatu. Na rajdzie miało również swoją prezentację PTTK oddział Poznań Nowe Miasto, niezmiernie zasłużone przy organizacji rajdu.

Najważniejsi jednak tego dni byli turyści, którzy wyruszyli z 10 punktów startowych. Pieszo z Czerwonaka, Owińsk i Promna wędrowało około dwustu turystów. Od źródełka nad Maltą w Poznaniu wyruszyło ponad stu rowerzystów, w tym spora liczba dzieci. Liczne też były grupy rowerowe z Kiszkowa, Pobiedziska, Swarzędza, Murowanej Gośliny i Skoków. W tym roku Skoczanie dopisali, na starcie zjawiło się 65 osób.

Były także grupki rowerzystów, które wybrały trasy indywidualne. Łącznie, na polanie w Zielonce, pojawiło się ponad trzysta rowerów.

Pierwsze grupy turystów przybywały jeszcze przed oficjalnym otwarciem mety o godzinie dwunastej. Przed godziną trzynastą, jako ostatni dojechali rowerzyści z Poznania, którzy do przebycia mieli niemal 40 km. Na mecie było bardzo kolorowo od różnych strojów sportowych i mieniących się w słońcu rowerów.

 

Były także tandemy, na których przyjechali z przewodnikami rowerzyści słabiej widzący. Wszyscy zostali najpierw nakarmieni grochówką lub kiełbasą a potem zaproszeni do wspólnej zabawy w konkursach wiedzy turystycznej i sprawnościowych. Dużą atrakcją było zwiedzanie Arboretum w Zielonce pod przewodnictwem jego szefa, pana Mariana Grodzkiego.

Rajd miał również swoją część oficjalną. Pan Eugeniusz Jacek, Prezes Oddziału PTTK Poznań Nowe Miasto, wręczył odznaki honorowe oddziału osobom bardzo zasłużonym dla turystyki: panu Tomaszowi Łęckiemu, Burmistrzowi Murowanej Gośliny i Przewodniczącemu Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” oraz panu Andrzejowi Kaleniewiczowi, pracownikowi Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, niezwykle zasłużonemu dla promocji i rozwoju turystyki rowerowej.

Ostatnim Punktem rajdu było wręczenie laureatom konkursów nagród, ufundowanych przez: Powiat Poznański, Nadleśnictwo Łopuchówko, Wielkopolską Wyższą Szkołę Turystyki i Zarządzania oraz gminy Murowana Goślina, Skoki i Pobiedziska.

 

 

 

Żal było odjeżdżać z pięknej polany nad jeziorem w Zielonce. Jednak obawa przed burzą spowodowała, że po godzinie piętnastej (zgodnie z planem) meta zaczęła pustoszeć. Piechurzy zostali odwiezieni specjalnym autobusem do Murowanej Gośliny, rowerzyści wyruszyli do swoich domów, a ostatni z nich przed godziną szesnastą opuścili metę. Nad Zielonką świeciło słońce, jednak niektórych po drodze mógł spotkać przelotny deszcz. W niczym to jednak nie zmąciło zapewne wspaniałych nastrojów, w jakich powracali turyści.
Pamiątką z rajdu będzie dyplom uczestnictwa i odznaka oraz również licznie wykonywane zdjęcia.

Można powiedzieć do zobaczenia za rok – na III Rajdzie po Puszczy Zielonka „PUSZCZA WPUSZCZA”, ale do Puszczy Zielonka zapraszamy przez cały rok. Niezwykłą atrakcją dla miłośników rowerów górskich na pewno będzie jedyna w Wielkopolsce edycja BIKEMARATON 2006. Impreza rozpocznie się 25 czerwca w Murowanej Goślinie. Różnych imprez kulturalnych i turystycznych będzie na terenie Puszczy Zielonka i jej okolic bardzo dużo. Zapraszamy również do uprawiania rodzinnej turystyki pieszej i rowerowej. W Puszczy zawsze jest pięknie.

Na koniec trzeba dodać, że organizatorami II Rajdu po Puszczy byli: Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”, Powiat Poznański, PTTK – oddział Poznań Nowe Miasto, Wielkopolska Wyższa Szkoła Turystyki i Zarządzania, Akwen z Czerwonaka, VI LO im. I.J. Paderewskiego z Poznania.
Organizatorów Rajdu wspomagali: Nadleśnictwo Łopuchówko, Zarząd Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Leśny Zakład Doświadczalny z Murowanej Gośliny.

Andrzej Billert
Związek Międzygminny Puszcza Zielonka
Tel. 061 811 46 83
e-mail: abillert@op.pl

Arkadiusz Bednarek
insp. ds rozwoju obszarów wiejskich i turystyki
tel. 061 812 20 55 wew. 104
e-mail: a.bednarek@murowana-goslina.pl