Przysłowiowa „klęska urodzaju” też może cieszyć, i to bardzo! Przekonali się o tym organizatorzy VII Rajdu Rowerowego z okazji Dnia Dziecka pn. Sokole Oko II. Z roku na rok liczba uczestników tego rodzinnego rajdu rośnie, w tym roku spodziewano się do 150 chętnych, a zgłosiło się 200! 🙂 🙂 🙂

Rajdowiczów na targowisku w Skokach przy pięknej pogodzie powitał i sygnał do startu dał burmistrz Tadeusz Kłos, życząc bezpiecznej trasy i wielu uciech na mecie.

Trasa liczyła 15,5 km, wiodła przez całe Rościnno do Grzybowa, następnie na most pomiędzy jez. Budziszewskim, a jez. Czarnym. Dalej skręciła w lewo wąską ścieżką wiodąc przy brzegu jez. Budziszewskiego, by następnie odbić w kierunku Potrzanowa, prowadząc do maty w Gospodarstwie Agroturystycznym Relax4all przy ul. Włókna. Na mecie grill, placek drożdżowy oraz ciepłe i zimne napoje postawiły uczestników na nogi. Kiedy rodzice odpoczywali dzieci pod okiem animatorek zabaw z dziećmi przez godzinę harcowały w ryt muzyki i kolorowej chusty.

„Odgrzewane kotlety” czasem mogą być strzałem w 10! Przysłowiowym kotletem był sokolik. (Dzieci i ich rodzice z sokolnikiem spotkali się na rajdzie kilka lat temu.) Tym razem zaproszono innego hodowcę ptaków, pana Mariusza Chruścińskiego z Mińska Mazowieckiego, który przywiózł ze sobą 5 wcale niemałych ptaków drapieżnych! Zobaczyć można było Jastrzębia Harrisa (Ameryka Środkowa), samicę Raroga Górskiego (morze Śródziemne), hybrydę (krzyżówkę) Białozora z Rarogiem Górskim (ptak wyłącznie hodowlany) oraz dwie sowy, naszą rodzimą Płomykówkę i Puszczyka Mszarnego (północ Europy). Pokaz sokolniczy poprzedziło kilka ważnych informacji o ptakach i ich sposobie życia w naturze jak i w hodowli. Pan Mariusz prezentował swoich podopiecznych po kolei, jeden po drugim. Największe poruszenie spowodowała niewielka sowa Płomykówka – ten piękny ptaszek będący naszym rodzimym gatunkiem był przepiękny. Może dlatego sowa tak się bardzo spodobała gdyż w naturze najtrudniej ją zobaczyć, bo żeruje nocą. Sylwetki innych nawet dużych ptaków drapieżnych często można zobaczyć na skraju lasu bądź na niebie. Oprócz samej prezentacji i opowieści o ptakach był też pokaz wabienia i polowania. Zadawano pytania, a na koniec każdy odważy mógł sobie zrobić zdjęcie z ptakiem na ręce.

Całość imprezy zakończyło losowanie nagród wśród zgłoszonych w terminie uczestników. Nagrodzeni zostali także najmłodsi rowerzyści.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za chęć udziału w imprezie i wzorową postawę. Serdeczne dzięki paniom Elżbiecie Berendt, Małgorzacie Zrobczyńskiej z Gimnazjum w Skokach oraz pani Agnieszce Fertsch ze Świetlicy w Potrzanowie za zorganizowanie grup dzieci i wzięcie za nich odpowiedzialności. Podziękowania należą się także pani Małgorzacie Szpendowskiej – Wylegalskiej za udział osobisty i wsparcie finansowe w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Bez słowa dziękuje nie może zostać pan Wojciech Glinkiewicz za pomoc na starcie oraz policjanci z Komisariatu Policji w Skokach za zabezpieczenie bezpieczeństwa uczestników.

Do zobaczenia na szlaku 🙂