Loga_do_NW

 


 

przedszkolaki

szkola_podstawowa_1

Kolejne z cyklu „Mali skoccy podróżnicy” podróżowanie miało miejsce 18 i 19 kwietnia 2013 roku. Tym razem celem wyprawy była Antarktyka. Mimo, że słońce za oknem zachęcało do spacerów najbardziej wytrwali globtroterzy przybyli do Biblioteki.

I był to dobry wybór.

ILE PINGWINÓW MOŻE ZJEŚĆ NIEDŹWIEDŹ POLARNY?

Na to pytanie każde z dzieci odpowiedziało inaczej. Od półtora pingwina do 25 nawet.

1-04_2_Antarktyka_Ptaki_fraki_22-04_1_Antarktyka_Ile_pingwinow_2Podróżujący na krańce świata Mikołaj Golachowski polarnik, gość spotkania odpowiedział, że nie może. Dlaczego? My już wiemy, a Wy? …..na odpowiedzi czekamy w Bibliotece lub pod adresem mailowym: dzialkultury@bibliotekaskoki.pl do końca kwietnia 2013r. Każda poprawna odpowiedź = zimna jak lód nagroda.

Antarktyka to ostatnie miejsce na Ziemi, gdzie człowiek nie zostawił swego piętna. Jej dzicy mieszkańcy nie odczuwają lęku, dlatego, że nie muszą. Nie ma tu bowiem lądowych drapieżników, a ludzie od dawna nie dali im się poznać od złej strony. Pan Mikołaj zaprosił dzieci na spotkanie z fascynującymi zwierzętami i oszałamiającymi krajobrazami niezwykłej krainy morza, lodu, śniegu i skał. Przedstawił dzieciom wieloryby, albatrosy, foki i uchatki, a przede wszystkim mnóstwo pingwinów – ptaków, na widok których nie można się nie uśmiechać, choćby się ich widziało już miliony.

3-04_2_Antarktyka_Ptaki_fraki_14-04_1_Antarktyka_Ile_pingwinow_1Kolejne fascynujące tematy: „Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny” i „Antarktyka – tam gdzie ptaki noszą fraki” dostarczyły dzieciom wiedzy, zachęciły do podróżowania i pozwoliły wygrać w konkurencji z komputerem.

Mikołaj Golachowski jest biologiem i podróżnikiem. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Od kilku lat zaczął poznawać również Arktykę, cztery razy dotarł nawet na Biegun Północny. Gdy chwilowo przebywa w Polsce, mieszka w Warszawie.

Prowadzi bloga o Arktyce: kostkalodu.blox.pl