Dzień bez Samochodu – międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Znana jest także pod innymi nazwami: Światowy Dzień bez Samochodu (z ang. World Car Free Day) oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

W Skokach jednak postanowiliśmy trochę przyspieszyć wydarzenia związane z tym dniem, rajd rowerowy „Dzień bez Samochodu” odbył się u nas 1 lipca.

Na dwie trasy: sportową i rekreacyjną zgłosiło się ponad 220 rowerzystów, jednak niepewna pogoda i mocne opady deszczu dzień wcześniej spowodowały, że na starcie stawiło się ich ok 170.

Pogoda jednak okazała się łaskawa, ani za ciepło, ani za zimno, bez deszczu. Wszyscy spotkaliśmy się na mecie w Agroturystyce „Morelowy Sad” w Potrzanowie, gdzie na wszystkich czekała grillowana kiełbasa wiejska wyprodukowana w jednym z gospodarstw w Potrzanowie. Jej zapach i smak tak odmienny od tej sklepowej był niezłym zadośćuczynieniem za przejechane kilometry.

Jak zwykle rajd zwieńczył mały konkurs z nagrodami.

Rajd ten podobnie jak poprzednie był sfinansowany ze środków UE w ramach projektu pod nazwą „Budowa zintegrowanego punktu przesiadkowego w Skokach”.   

Galeria zdjęć z Rajdu: Karolina Stefaniak, Katarzyna Goździewska, Łukasz Ogórkiewicz i Krzysztof Ludzkowski.