Słońce + rower + lody + gry i zabawy + nagrody = uśmiech dziecka. Takim prostym równaniem można streścić idę 16. Rajdu Rowerowego z Tęczą, który odbył się 27 maja w gminie Skoki.

Od wielu już lat właśnie na wszelaką aktywność ruchową stawia gmina Skoki. Jeśli chodzi o dzieci ma to szczególne znaczenie. W dobie wielu używek, komputerów, smartfonów i innych elektronicznych „ogłupiaczy” czas spędzony na powietrzu, z rówieśnikami, rodzicami, dziadkami lub innymi opiekunami aktywnie ma tylko pozytywne znaczenie.

Taką oto formę spędzenia sobotniego dnia wybrało blisko 120 rowerzystów, w ogromnej mierze mieszkańców gminy Skoki, a główną część stanowiły dzieci.

Wystartowano spod Biblioteki w Skokach na 12 km trasę, która wiodła wzdłuż jeziora Budziszewskiego do Grzybowa i dalej do Lechlina, gdzie przy szkole na uczestników rajdu czekało moc atrakcji.

To co dzieci spotkało na mecie było główną zasługą Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA z Jabłkowa, które od paru lat jest partnerem organizowanego przez gminę Skoki rajdu. Przychylna postawa pani dyrektor Sławki Kędziory i pracowników Stowarzyszenia na czele z Joanną Tomczak i Piotrem Wiśniewskim tworzy bardzo dobry klimat do współpracy przy wielu wspólnych inicjatywach.

Zdecydowana większość dzieciaków ma niespożytą energię, a wiec mogło dać jej upust na mecie biorąc udział w grach i zabawach ruchowych. Chętne dzieci miały pięknie malowane twarze, tatuaże oraz wplecione we włosy kolorowe warkoczyki. Na wszystkich uczestników rajdu, tych małych i tych dużych czekały lody i zupa pomidorowa.

Swoje stoisko ze słodkościami i grillowaną kiełbasą wystawiło też Koło Gospodyń Wiejskich z Lechlina oraz Sanepid z Wągrowca łącząc kampanię profilaktyczną z grami i zabawami dla dzieci.

Dzieci i ich rodziców na mecie odwiedzili: Burmistrz Tadeusz Kłos i Sekretarz Gminy Blanka Gaździak. Burmistrz rozlosował wśród dzieci nagrody, których sponsorem w tym roku był Związek Międzygminny Puszcza Zielonka. Od lat każde biorące udział w rajdzie dziecko wyjeżdża do swojego domów nie tylko z pozytywnym zmęczeniem, ale zabiera ze sobą nagrodę, stanowiącą głownie sprzęt rekreacyjno-sportowy, który w dalszym ciągu ma je zachęcić do aktywnego spędzania czasu z dala od komputer w gronie najbliższych.

Wszystkich, którym podobało się na naszym rajdzie oraz innych miłośników roweru już dziś zapraszamy na kolejny rodzinny i rekreacyjny rajd rowerowy, tym razem po szlakach Puszczy Zielonki 1 lipca do Rejowca. Rajd pod hasłem „Gmina Skoki Przyjazna Rowerzystom” będzie miał dystans w formie pętli ok 20 km. Organizatorem będzie gmina Skoki, a sponsorem Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny” z Wągrowca przy współudziale Stowarzyszenia Edukacyjnego Tęcza.

Poniżej galeria zdjęć autorstwa Tomasza Szwajkowskiego: