Hubertus jest to święto myśliwych, leśników oraz jeźdźców. W Polsce kult św. Huberta, który jest ich patronem sięga XVIII wieku. Wśród jeźdźców urządzana jest gonitwa, podczas której ściga się tzw. lisa czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni i w kolejnym roku sam ucieka jako lis. Tak też było 19 października w Grzybowicach.

Doroczne święto myśliwych w Skokach odbyło się już 22 raz. Po raz kolejny organizatorzy imprezy czyli państwo Magdalena i Paweł Mantaj, stanęli na wysokości zadania dokładając wszelkich starań aby impreza była na najwyższym poziomie. Uczestniczy mieli okazję zwiedzać na swoich wierzchowcach przepiękne tereny wokół jeziora Czarnego.                                                               

Masterem czyli osobą, która prowadzi korowód konny i kontroluje, aby wszyscy bezpiecznie przebyli trasę był pan Paweł doświadczony jeździec – Starszy Ułan Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, który z końmi ma do czynienia od najmłodszych lat. Po przejażdżce po malowniczym lesie wszyscy udali się na polanę obok Stajni organizatorów, gdzie odbyły się następujące konkurencje: Pogoń za lisem dla młodzieży, pogoń za lisem dla osób dorosłych, konkurs zręczności powożenia zaprzęgami, konkurs „trzech beczek” oraz wyścig zwany „Wielką Potrzanowską” o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Po wszystkim jeźdźcy udali się na salę do Rościnna, aby przy uginających się od jedzenia stołach i przy tanecznej muzyce wspólnie świętować ten dzień do białego rana. Zainteresowanie imprezą z roku na rok wzrasta co widać po setkach osób, które zjawiają się na niej. Jest to już tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarze wielu jeźdźców.

Zwycięzcy:
Pogoń za lisem – młodzież – Martyna Wieczorek (podopieczna „Stajni Grzybowice”)
Pogoń za lisem – DOROŚLI – Dariusz Frąckowiak
Zaprzęgi – Szymon Pocztowy
Trzy Beczki – Grzegorz Sommerfeld
Wielka PotrzanowskaTomasz Rozmarynowski
Organizatorzy nie zapomnieli o nagrodzeniu najmłodszego uczestnika – Zosi Kubiak.

Do zobaczenia za rok!

Anna Lisiecka

galeria zdjęć z imprezy: