Po korzeniach, szyszkach i piasku, to z taką trasą zmagać się musieli uczestnicy trzeciej edycji amatorskich zawodów w kolarstwie górskim MTB z cyklu 11 wyścigów pod nazwą BIKE CROSS MARATON Wielkopolska GOGOLMTB 2017 w Skokach, które odbyły się 25 czerwca. Zawody zostały zorganizowane przez Gminę Skoki oraz Wojciecha Gogolewskiego – Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej z Wągrowca.

Warunki tego dnia do sportowej rywalizacji były dość dobre, nie było zbyt upalnie. Trzecia edycja MTB MARATONU była rekordowa jeśli chodzi o ilość uczestników. Do rywalizacji na dwóch dystansach stanęło łącznie 522 kolarzy, w tym 58 kobiet.

Trasa zawodów była niezmieniona w stosunku do ubiegłego roku. Mimo, że było na niej tylko trochę ponad 200 m przewyższeń, to jej piaszczysto, korzenny charakter powodował, że nie była wcale taka łatwa, a wręcz momentami niebezpieczna i o wypadek niełatwo, o czym pisząca te słowa przekonała się na własnej skórze (dosłownie). Nie lada wyzwaniem i atrakcją były też tzw. korzenie nad jez. Czarnym.

Zawodnicy ścigali się na dwóch dystansach: MINI i MEGA. Trasa MINI liczyła 33 km. Dystans mega natomiast miał 70 km, na co składały się dwie pętle mini + tzw. skwierka górka + na około jez. Rościńskie. Mega trasę w Skokach ukończyło 85 rowerowych twardzielek i twardzieli natomiast mini 420, w tym 51 kobiety. Łącznie 5 zawodników z różnych przyczyn nie przejechało linii mety i zostali zdyskwalifikowani.

Każdy zawodnik był wyposażony w numer startowy z chipem służącym do elektronicznego pomiaru czasu.

Zawodnicy byli klasyfikowani według kategorii wiekowych (co 10 lat) w podziale na kobiety i mężczyzn. Gminę Skoki reprezentowało 8 mieszkańców, dwóch z nich stanęło na „pudle”, a byli to: Dorian Karczewski z Lechlina, który zwyciężył w swojej kategorii oraz Marzena Wyleżała z Pawłowa Skockiego, która zajęła 3 miejsce. Pani Marzenie należą się szczególne gratulacji, z uwagi na to, iż był to jej zawodniczy debiut. Niestety zawodów nie ukończyła Renata Grajek z Grzybowa, która po upadku i zaliczeniu tzw. kolarskiego szlifu na ręce wycofała się z rywalizacji (suma summarum nic groźnego na szczęście).

Wynik mieszkańców Gminy Skoki:

Lp.

Miejsce open

Rocznik

Imię i nazwisko

Kategoria/
Miejsce

Czas przejazdu

1

4

1997

Dorian Karczewski

M2 / 1

1:12:00

2

257

1977

Karolina Stefaniak

K3 / 4

1:34:13

3

306

1984

Andrzej Grajek

M3 / 119

1:37:37

4

362

1986

Marek Urban

M3 / 135

1:44:47

5

363

1979

Witold Bzdęga

M3 / 136

1:45:09

6

383

1974

Marzena Wyleżała

K4 / 3

1:49:24

7

396

1948

Wiesław Więcek

M6+ / 8

1:53:26

Pełne wyniki:
Trasa MINI >>>
Trasa MEGA >>>
klasyfikacja PRO na trasie MINI >>>

Zwycięzców poszczególnych kategorii pamiątkowymi medalami uhonorowali: Sekretarz Gminy Skoki Blanka Gaździak oraz Burmistrz Tadeusz Kłos.

Za pomoc w zabezpieczeniu trasy serdecznie dziękujemy strażakom z OSP z terenu Gminy Skoki, harcerzom oraz policji.

P.S. Rowery górskie MTB (ang.), (Mountain Terrain Bike) – nazwa rowerów, których przeznaczeniem jest jazda w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekingowe, np. górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód. Dyscyplina sportu – kolarstwo górskie, zawody MTB – jest coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolnego czasu. Niektórzy amatorzy uprawiający ten sport traktują go jako możliwość rozwoju fizycznego, stąd duża liczba imprez, w których kolarze górscy mogą sprawdzać swoje umiejętności.

Organizację MARATONU MTB  Gmina Skoki współfinansowała ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Budowa Zintegrowanego punktu przesiadkowego w Skokach”.

Wszystkie zdjęcia z zawodów na stronie FB https://www.facebook.com/GminaSkoki/

Galeria zdjęć, foto: Ewa Hermann, Tomasz Szwajkowski i Piotr Prymowicz: