Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Skokach 11 listopada 2016 miały niezwykle uroczystą oprawę i przyciągnęły niespotykaną dotychczas liczbę mieszkańców.

O tym, jak ważne jest to święto w doskonały sposób zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej. Przedstawienie rozpoczęło się o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej szkoły i przyciągnęło wielu ludzi. Wspaniale dobrana muzyka, profesjonalna gra aktorska oraz wyszukane stroje w ciekawy sposób przypomniały wszystkim dzieje historii Polski, które doprowadziły do 11 listopada 1918 roku. Inscenizacja prowadzona była w charakterze opowiadania starca, w którego rolę znakomicie wcielił się jeden z uczniów. Przywoływał on kolejno najważniejsze postacie i wydarzenia z kart historii. Profesjonalnie przygotowany występ, zakończony wspaniałym śpiewem i tańcem z białymi i czerwonymi szarfami otrzymał gromkie brawa publiczności.

Następnie o 11:00 w Kościele Parafialnym pw. Świętego Mikołaja odbyła się msza święta odprawiona przez proboszcza Karola Kaczora. Miała ona niebywałą oprawę muzyczną przygotowaną przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach. Był to pierwszy taki występ w murach kościoła. Poza tym mszę uświetniły poczty sztandarowe wszystkich Stowarzyszeń, Związków i Kół z terenu naszej gminy. Nic więc dziwnego, że kościół wypełniony był do ostatniego miejsca. Proboszcz w kazaniu przypomniał wszystkim, jak ważne jest utrzymanie polskości w granicach Polski, pielęgnowanie ducha patriotyzmu oraz pamięć i modlitwa za  tych, co oddali życie za wolną Polskę.

Przemarsz z Kościoła pod tablicę upamiętniającą poległych w walkach o wolność i ojczyznę na Placu Powstańców Wielkopolskich odbył się w rytm Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach. Krótki wykład o dniu odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawił harcmistrz Andrzej Surdyk. Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze ku czci pamięci poległym w walkach o wolność i ojczyznę oraz pomordowanym w. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry a na koniec Burmistrza złożył podziękowania. Dziękował harcerzom, pocztom sztandarowym oraz muzykom za uświetnienie tego dnia. Szczególne zaś podziękowania skierował do licznie przybyłych mieszkańców, którzy pomimo mrozu przybyli na apel, by oddać hołd poległym polakom za wolną Polskę. Burmistrz zaapelował też do wszystkich, by zawsze i wszędzie każdy pod pojęciem patriotyzm, wolność i braterstwo rozumiał to samo. By nie dzieliły nas podglądy, wiek ani wyznania w dążeniu o wolną suwerenną Polskę.

Galeria zdjęć z uroczystości, fot. Adrianna Urbaniak i Karolina Stefaniak:

[Not a valid template]