Większość młodzieży nie sięga po substancje psychoaktywne, a od 2003 r. obserwujemy tendencje spadkowe – z roku na rok jest ich coraz mniej – tak mówił na konferencji prasowej inaugurującej kampanię profilaktyczną „Narkotyki? Na co mi to!” dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii dr Piotr Jabłoński. Narkotyki nie są rozpowszechnione wśród młodzieży – w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie w Polsce 16 procent młodych ludzi, systematycznych użytkowników jest znacznie mniej – przekonuje Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Dr Agnieszka Pisarska z Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii twierdzi, że błędne przekonanie dotyczące rozpowszechnienia narkotyków wśród młodzieży sprzyja temu, by młodzi ludzie po narkotyki sięgali. Kampania „Narkotyki? Na co mi to!” ma przekonać, że przeważająca większość młodych ludzi narkotyków nie bierze, ma pokazywać, że dzięki różnego rodzaju pasjom można ciekawie bez nich żyć.

W ramach kampanii uruchomiono stronę internetową www.nacomito.com.pl, na której dzielić się można swymi zainteresowaniami oraz znaleźć propozycje na ciekawe spędzenie czasu. Przygotowano również spoty telewizyjne i radiowe, plakaty itp. Kampania prowadzona będzie również w klubach oraz na portalach społecznościowych. Patronat nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia.

Hasło kampanii zainspirowało młodzież Gimnazjum nr 1 w Skokach. Dziewczęta z klasy II a o profilu sportowym, wraz ze swoimi opiekunami zorganizowały 20 grudnia Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt, podczas którego nie tylko poświecono czas na sportowe zmagania, ale również udowodniono, że można spędzać czas zdrowo i aktywnie bez sięgania po środki zmieniające świadomość. Do swoich działań zaprosiły rówieśniczki z Szamotuł oraz Janowca Wlkp.

Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Dla uczestników przygotowano pamiątkowe puchary i okolicznościowe koszulki z hasłami profilaktycznymi, a dla najlepszych zawodniczek z poszczególnych zespołów – statuetki.

Klasyfikacja końcowa Turnieju:

I miejsce Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach w składzie:

Małgorzata Kucharska, Katarzyna Kaczmarek, Aneta Deminiak, Kinga Kruś, Julia Burzyńska, Dominika Szczepaniak, Roksana Nowak, Michalina Kaczyńska.
Opiekun: Elżbieta Chojnacka

II miejsce Gimnazjum w Szamotułach

III miejsce Gimnazjum w Janowcu Wlkp.

IV miejsce Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach w składzie:

Patrycja Dudzińska, Agata Herkt, Teresa Janecko, Marta Koczorowska, Paula Królczyk, Marta Kubicka, Daria Kucz, Eliza Mieleszczuk, Karolina Saukens, Wiktoria Stróżyńska, Anna Świątkowska, Michalina Modlibowska, Daria Urbaniak.
Opiekun: Hanna Węglewsk
a

Najlepszymi zawodniczkami wyróżnionymi i nagrodzonymi statuetkami z zespołów gospodarzy zostały Julia Burzyńska i Patrycja Dudzińska.

Zawody zakończył wspólny posiłek i pomysły na dalsze promowanie kampanijnych idei.

Turniej_Profilaktyczny_002 Turniej_Profilaktyczny_003 Turniej_Profilaktyczny_004 Turniej_Profilaktyczny_010
Turniej_Profilaktyczny_015 Turniej_Profilaktyczny_021 Turniej_Profilaktyczny_024 Turniej_Profilaktyczny_028