ZOBACZ_FILM30 sierpnia br. rolnicy Gminy Skoki świętowali doroczne Święto Plonów.
Do uroczystości tej przygotowywali się wszyscy związani z rolnictwem, a szczególnie mieszkańcy Potrzanowa, które w tym roku było Gospodarzem Dożynek Gminnych.
O przygotowaniach tych świadczył ogólny wystrój wsi, a zwłaszcza rozpoczynające się już w Skokach symbole dożynkowe.

Zbiórka uczestników dożynek, a więc Starostów Dożynkowych, delegacji wieńcowych, pocztów sztandarowych, oficjalnych gości, w tym księży oraz wszystkich chcących brać udział w ceremonii nastąpiła o godz. 13.30 przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Potrzanowie.
Stąd barwny korowód dożynkowy w składzie: 10 pocztów sztandarowych, starostów dożynkowych, delegacji wieńcowych i oficjalnych przedstawicieli władz, duchowieństwa i organizacji współpracujących z rolnictwem oraz mieszkańców wyruszył na plac przy dawnej Szkole Podstawowej.
Korowód ten otwierała grupa członków działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Zespołu „Wielkopolanie” – oni też koncertowali i wspaniała muzyką, śpiewem i tańcami ludowymi zabawiali publiczność po mszy.

Po przemieszczeniu się korowodu dożynkowego i złożeniu przez delegację wieńców u stóp polowego ołtarza rozpoczęła się msza święta w intencji rolników celebrowana przez księży: Karola Kaczora i Henryka Badurę, której uroczystą oprawę zapewnił też Zespół „Skoczki”, a w czasie której księża poświęcili wieńce dożynkowe i chleb z tegorocznych zbiorów.

Po mszy świetej miała miejsce Inscenizacja, w trakcie której członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie przedstawili proces powstawania chleba. Całość odbywała się pod hasłem ,,Od Ziarenka Do Bochenka”, w trakcie której panie własnoręcznie upiekły chleb, który następnie został poświecony i Starostowie Dożynek: Danuta Białachowska i Wiesław Łączyński z Potrzanowa ofiarowali go Burmistrzowi, który tradycyjnie podzielił się nim z uczestnikami uroczystości.

Uczestniczący w Dożynkach oficjalnie goście, a więc Burmistrz Tadeusz Kłos, przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego Mark Woźniak, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Bobrowski, Starosta, Przewodniczący Rady Powiatu, i występujący w imieniu posła Stanisława Kalemby Eugeniusz Pyrzyński oraz przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przewodniczący Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Ryszard Napierała, podziękowali wszystkim rolnikom za ich pracę i trud włożony w wyżywienie narodu, i życzyli im w przyszłości lepszych plonów i satysfakcji z wyników pracy a delegacjom wieńcowym, pocztom sztandarowym i mieszkańcom podziękowali za przygotowanie wieńcy oraz za udział w tej wspaniałej uroczystości.

W trakcie Dożynek Odznaki Honorowe ,,Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Michał Kantorski z Potrzanowa i Wojciech Napierała z Jabłkowa.

Równocześnie Nagrodę ,,Złotego Kłosa” otrzymali:
Anna i Zdzisław Szwed z Potrzanowa: ,,za odwagę w inwestowaniu oraz sukcesywny rozwój rodzinnego gospodarstwa rolnego;
Beata Gronowicz -Sołtys i Rada Sołecka wsi Glinno: za wprowadzenie ,,nowego ducha” i ożywienie życia kulturalnego wsi.

O 16.30 rozpoczął się Turniej Sołectw, w trakcie którego uczestnicy musieli dokonać: dojenia krowy (sołtysi), opisać swą wieś gwarą (oceny dokonywał Jacek Hałasik), rzucać kaloszem do taczki i zmierzyć swe siły na boisku pneumatycznym oraz na siłomierzu bokserskim.
Całość Turnieju oceniała komisja konkursowa w składzie: Wiesława Surdyk-Fertsch, Michał Rosik i Mirosław Hamera wraz z głównym sędzią zawodów Krzysztofem Mańką, która zakomunikowała, że 1 miejsce zdobyła i zwycięzcą Turnieju została reprezentacja Bliżyc. II miejsce zajęło Potrzanowo, a III Kuszewo. W następnej kolejności uplasowały się: Łosiniec, Budziszewice, Szczodrochowo, Glinno, Rościnno, Rejowiec i Kakulina.

W trakcie uroczystości komisja konkursowa oceniała też wieńce dożynkowe, a po ogłoszeniu jej prac okazało się że I miejsce przypadło wieńcowi w kształcie Orła przygotowanemu przez sołectwo Potrzanowo.

Konkursy te uzupełniały występy: Zespółu ,,Drink Bar” i koncert Aliny Pszczółkowskiej, a po nich rej wodziła Halina Benedyk, doskonale bawiąc zarówno dorosłych jak i dzieci.

Około 21.00 na widownię wkroczyła Grupa ,,Beltaim” , która zaprezentowała cieszące się ogromnym zainteresowaniem pokazy żywego ognia.

Teraz też nastąpiła Zabawa Taneczna i uczestnicy do godz. 2-giej w nocy mogli bawić się w towarzystwie Zespołu ,,Kfiaty”.

Organizatorzy przygotowali też atrakcje towarzyszące dla dzieci i dorosłych. Były więc: darmowe przejazdy końmi i bryczkami, wystawa owadów z nowego ZOO oraz wystawa ciągników i różnych wyrobów.

Wszyscy uczestnicy Dożynek mogli skorzystać z posiłku przygotowywanego w specjalnie zbudowanym na tę uroczystość ,,pałacu ze słomy, a przed niespodziankami pogodowymi chroniły ich 2 namioty biesiadne.

Organizatorami Święta Plonów w Potrzanowie byli Urząd Miasta i Gminy, Biblioteka Publiczna oraz Mieszkańcy Sołectwa Potrzanowo, a w rolę go prowadzących wcielili się Elżbieta Skrzypczak i Jacek Hałasik z Radia MERKURY w Poznaniu.

Wśród Sponsorów Święta Plonów w Potrzanowie szczególne miejsce zajęli: Urząd Miasta i Gminy w Skokach, oraz Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Baza Paliw nr 4 w Rejowcu.

E. Lubawy


[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/FpNe3OoUb1o?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]