Niezwykłe, bo 100 urodziny 11 kwietnia br. obchodziła mieszkanka Stawian, Pani Matylda Krause. Nasza Jubilatka urodziła się 11 kwietnia 1909 roku w Stęszewicach, Gmina Pobiedziska, jako córka Antoniny i Roberta.

W Stęszewicach spędziła dzieciństwo. Potem były przeprowadzki i różne miejsca zamieszkania, które ostatecznie w latach sześćdziesiątych doprowadziły Ją do Stawian.

Obecna Jubilatka była świadkiem I Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego. Żyła w okresie międzywojennym i tak jak wszyscy ówcześni Polacy, przezywała tragedię II Wojny Światowej, po której cieszyła się odzyskaną wolnością.

Zamieszkując w Stawianach zajmowała się prowadzeniem domu, a pracując sezonowo i dorywczo, w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym, wychowywała 2-óch synów. Jednak praca ta, nie zapewniła Jej świadczeń emerytalnych. Tak więc, już od wielu lat nasza Jubilatka jest podopieczną Ośrodka Pomocy Społecznej w Skokach, który zapewnia jej usługi sąsiedzkie.

Pani Matylda mimo swych 100 lat, jest osobą pogodną, cieszy się pełnią władz umysłowych i z radością wita odwiedzających Ją pracowników Ośrodka.

W stulecie urodzin Pani Matyldy, życzenia Jubilatce składało dwojga wnuków, dalsza rodzina i sąsiedzi oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej. We wtorek, 14-tego kwietnia sędziwą Jubilatkę, odwiedził też Burmistrz Tadeusz Kłos, w towarzystwie Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Joanny Wolickiej- Przywarty oraz Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Marii Seidler i pracownika socjalnego Ośrodka Małgorzaty Wojciechowskiej., którzy oprócz życzeń i gratulacji obdarowali Jubilatkę wiązankami kwiatów oraz upominkami i przekazali jej życzenia od Premiera Rzeczypospolitej Donalda Tuska.

Przyłączając się do napływających do Jubilatki życzeń i gratulacji, życzymy Jej dalszych długich lat życia w zdrowiu i pomyślności.

Edmund Lubawy