Rozpoczął się trzeci rok cyklu rajdów rowerowych organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Inauguracja sezonu odbyła się 19 kwietnia rajdem z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Kolumna ponad 120 rowerzystów wyruszyła pod eskortą skockich policjantów w kierunku Poznania, aby skręcić do Potrzanowa. Nad jez. Włókna zatrzymaliśmy się aby podziwiać piękny widok ze skarpy na jezioro. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Sławy Wlkp., dalej do Szczodrochowa i Rejowca, gdzie po przejechaniu ok. 15 km odpoczęliśmy na miejscu przystankowym koło figury Serca Jezusowego. Jest to szczególne miejsce gdyż krzyżują się tu wszystkie najważniejsze trasy turystyczne przebiegające przez naszą Gminę, tj. rowerowy szlak łącznikowy R9 w systemie szlaków Puszczy Zielonka, pieszy czerwony szlak wiodący z Poznania do Płotek koło Piły, Cysterski Szlak Rowerowy, oraz Szlak Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonka.

Druga połowa rajdu wiodła na metę w Bliżycach przez Pawłowo Skockie i Wysoką. Tym razem gościliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Walentynówka” w Bliżycach. I tym razem nie zabrakło kiełbasy z grilla, placka drożdżowego oraz kawy i herbaty. „Walentynówka” okazała się doskonałą metą w ten słoneczny dzień, oferując różne atrakcję dla każdego. Dzieci biegały po trawie i bawiły się na placu zabaw, dorośli wygrzewali się w promieniach słońca na ławeczkach.

Jak przystało na rajd z okazji Dnia Ziemi, na mecie nie zabrakło akcentu przyrodniczego. A zapewnił go mieszkaniec Rościnna pan Hubert Czarnecki, z zamiłowania przyrodnik – ornitolog. Można było podziwiać zdjęcia pana Huberta zrobione podczas obserwacji ptaków i ich obrączkowania. Przygotował on także krótką prezentację na temat złapanych przez siebie ptaków i ich obrączkowania, oraz ciekawostki na ich temat. Po skończonej prelekcji uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w teście poświęconym ptakom. Uważny słuchacz prezentacji pana Huberta nie miał problemu z jego poprawnym wypełnieniem. Na uczestników czekało ponad 50 książek związanych oczywiście z ptakami i przyrodą.

Po ok. czterogodzinnym odpoczynku w gościnnej „Walentynówce”, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Trasa rajdu wraz z powrotem liczyła ok. 35 km.

Informuję iż przepiękne zdjęcia pana Huberta Czarneckiego można podziwiać na wystawie w Bibliotece Publicznej w Skokach do końca czerwca.

Serdeczne podziękowania organizatorzy rajdu składają: panu Ryszardowi Walerychowi z Koła PTTK Nowe Miasto za pomoc organizacyjną i Komisariatowi Policji w Skokach za zabezpieczenie bezpieczeństwa uczestników rajdu oraz panu Hubertowi Czarneckiemu ze poświęcony czas i wspaniałą prezentacje przyrodniczą.

Na kolejny rajd zapraszamy 23 maja, będzie to IV Rajd PUSZCZA WPUSZCZA z metą w Jabłkowie przy pałacu. Rajd ten organizowany jest przez gminy Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka. szczegółowy przebieg wszystkich tras znajduje się na stronie internetowej Gminy Skoki. www.gmina-skoki.pl.

Oto kalendarz rajdów organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki w 2009 roku:
• 31 maja II rajd z okazji Dnia Dziecka, wokół jez. Budziszewskiego z metą przy Gimnazjum w Skokach.
• 28 czerwca rajd na Dziewiczą Górę w Puszczy Zielonka z wejściem na wieżę widokową
• 27 września rajd na zakończenie sezonu do Gospodarstwa Agroturystycznego państwa Derpińskich w Budziszewicach.

Serdecznie zapraszamy.