W gronie 17 par małżeńskich, którym przyznano w 2023 roku Medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie byli także Czesława i Tadeusz Smachowie ze Skoków.

Ponieważ „Złota para” nie mogła uczestniczyć w uroczystości, która odbyła się w ubiegłym roku, medale wręczył na ręce pana Tadeusza burmistrz Tadeusz Kłos podczas spotkania 3 stycznia w urzędzie miasta i gminy. Burmistrzowi towarzyszyła Joanna Wolicka – Przywarty, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Skokach oraz Tomasz Smacha.

Państwo Smachowie zawarli związek małżeński 3 marca 1973 roku w Wągrowcu. Poznali się w pracy w cegielni w Przysieczynie. Pani Czesława pochodzi z Sienna w gminie Wągrowiec. Po ślubie zamieszkali w Skokach, razem też przez jakiś czas pracowali w ZNTK.

Małżonkowie doczekali się dwóch synów: Roberta i Tomasza i troje wnucząt: Anny, Borysa i Magdaleny.

Ulubionym zajęciem pani Czesławy jest robienie domowych wypieków, a sernik babci Czesi ma uznaną renomę. Pan Tadeusz jest zapalonym wędkarzem, który może się pochwalić okazałymi sandaczami i szczupakami złowionymi w Jeziorze Rościńskim. Zamiłowanie do wędkowania ma chyba po swoim tacie Aleksandrze, o którym wspomina się, że kiedyś złowił na tyle dużego szczupaka, że przywiózł go do domu przywiązanego do ramy roweru.

Jubilatom życzymy wielu lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności.