W ramach ogłoszonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki konkursu zgłoszono rekordowe 40 nieruchomości: 20 z terenu miasta i 20 z terenu gminy.

Konkurs był rozstrzygany w dwóch kategoriach:
I – Na najładniejszy ogródek (33 zgłoszenia);
II – Na najładniejszy „Zielony Zakątek” (7 zgłoszeń).
Wśród sołectw przodowało Potrzanowo z aż 6 zgłoszeniami, następnie Rejowiec z trzema.

Komisja konkursowa w składzie: Agata Ruta, Aleksandra Frankowska i Krzysztof Mańka przez cztery dni (czerwiec) wizytowała zgłoszone posesje.

Kryteriami, według których oceniano ogrody były m.in.: różnorodność nasadzeń, wkład pracy własnej, oryginalność zagospodarowania ogrodu oraz ogólne wrażenie estetyczne.

W kategorii na „najładniejszy ogród” oprócz trzech pierwszych miejsc przyznano aż 4 wyróżnień (z uwagi na minimalne różnice w uzyskanej punktacji).

– Konkurs jest przykładem na to, że nie ma sensu dzielenia mieszkańców na tych z miast, i na tych z miasta. Już kolejny rok widzimy, że zainteresowanie konkursem nie maleje, a efekty wręcz imponują. Miejmy świadomość, że stworzenie ogrodu lub zielonego zakątka nie jest kwestią dni lub tygodni. Trzeba niekiedy lat, ażeby stworzyć miejsce pełne barw i uroków. Wasz zapał i wytrwałość zasługują na szczególne uznanie i aplauz – powiedział do zebranych uczestników podsumowania konkursu burmistrz Tadeusz Kłos, który wspólnie z pracownikami urzędu – członkami komisji konkursowej, wręczał dyplomy dla uczestników i nagrody. – „Szczypta Natury”, w której gościmy, jest także przykładem takiego zagospodarowania terenu, które może być inspiracją dla przyszłych uczestników konkursu. Wyrażam wielkie słowa uznania wszystkim uczestnikom, bo każdy Wasz wysiłek powoduje, że wsie i nasze miasto stają się bardziej atrakcyjne i zadbane.

Wyniki konkursu

Kategoria – najładniejszy ogród:

  1. miejsce – Iwona i Paweł Tyllowie – Skoki,
  2. miejsce – Agnieszka Becker – Potrzanowo,
  3. miejsce – Ewa i Robert Starkowie – Szczodrochowo.

Wyróżnienia:

  • Ewa Dojczman – Potrzanowo,
  • Żaneta Zochowska – Cholewińska – Skoki,
  • Katarzyna i Grzegorz Szewczyńscy – Skoki,
  • Teresa Majntas – Rościnno.

Kategoria – „Zielony Zakątek”:

  1. miejsce – Anna Mazurek – Skoki,
  2. miejsce – Monika Przybylska – Skoki,
  3. miejsce – Beata Zima – Skoki.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę rzeczową w postaci narzędzi ogrodniczych lub akcesoriów do ogrodu. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa zdjęć ze wszystkich ocenianych ogrodów i „zielonych zakątków”.

Zdjęcia z rozdania nagród: Franciszek Szklennik
Pod galerią z rozdania nagród znajdziesz galerię z ocenianymi ogrodami, autor zdjęć Aleksandra Frankowska