Przed nami „majówka”. W poniedziałek Święto Pracy, we wtorek Dzień Flagi, a w środę Święto Narodowe Trzeciego Maja związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Kilka słów przypomnienia i faktów związanych z tymi datami.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SOLIDARNOŚCI LUDZI PRACY, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone jest na świecie od 1890 roku corocznie 1 maja. W Polsce ustanowione świętem państwowym w 1950 roku.

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Święto flagi obchodzone jest także w wielu innych krajach.

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA – uchwalenie Konstytucji 3 Maja uznano już za święto 5 maja 1971 roku. Ustanowione zostało świętem narodowym w 1919 roku i ponownie w 1990 roku.

Urząd Miasta i Gminy Skoki, jak co roku wywiesza flagi narodowe wzdłuż głównych ulic miasta. Flagi narodowe pojawiają się również na budynkach jednostek organizacyjnych Gminy Skoki. Zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców o udekorowanie swoich mieszkań, domów i nieruchomości flagami narodowymi. Przeżyjmy te wydarzenia radośnie!

Jak co roku, z inicjatywy samorządu, urzędu miasta i gminy, jednostek organizacyjnych samorządu oraz organizacji pozarządowych, na terenie miasta i gminy będą miały miejsce wydarzenia, podczas których podkreślane będzie znaczenie majowych świąt. Oto co się wydarzy:

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ADAMA MICKIEWICZA W SKOKACH

Zbliżające się święta majowe stały się tematem projektu edukacyjnego pt. Gdzie jest Polska? Inspiracją dla uczniów klasy czwartej był wiersz Antoniego Słonimskiego pt. „Polska”.

Szkoła podstawowa przygotowała i przeprowadziła Szkolny konkurs „Konstytucja naszym najważniejszym dokumentem”.

Uczniowie klas 8 z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja uczestniczyli w projekcie „Znam Konstytucję RP”.

W ostatnich dniach kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Skokach zebrali się na uroczystym czytaniu aktu Konstytucji i dyskusji poświęconej treściom zawartym w Ustawie Zasadniczej

STOWARZYSZENIE EDUKACYJNE TĘCZA

Już dziś (w piątek) Szkoła Podstawowa w Jabłkowie zaprezentowała społeczności szkolnej i lokalnej widowisko muzyczno – literackie pn. „Można nie kochać cię – i żyć, ale nie można owocować”. Te słowa zawarła Wisława Szymborska w „Gawędzie o miłości do ziemi ojczystej”. Twórczość polskiej noblistki była kanwą Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego ,,Mistrzyni Szymborska’’. Konkurs został zorganizowany w ramach realizowania w naszej szkole projektu pod tym samym tytułem.

W szkole w Lechlinie zaprezentowane będzie 4 maja widowisko słowno – muzyczne pt: „Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne”. Filia w Rejowcu zaprezentuje również 4 maja widowisko pt: „Kochamy Cię Polsko!”

Program artystyczny przygotowało Publiczne Przedszkole Tęczowa Łąka” w Łosińcu.

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE IM. KUBUSIA PUCHATKA W SKOKACH

W grupach 5. i 6.latków realizowane będzie zadanie pn. „Majowe święto”

BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY SKOKI

29 kwietnia 2023 rozpoczęte zostały działania pod hasłem „Biblioteka biało-czerwona”. W sobotę 30 kwietnia zaplanowane są tradycyjne zajęcia teatralno-artystyczne z aktorką Magdaleną Pawelec.

Do 6 maja dostępna będzie wystawa książek o tematyce patriotycznej.

Wkrótce zostaną ogłoszone szczegóły konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży, pod nazwą „Moja Mała Ojczyzna”. Organizatorzy zachęcają, aby w wolnym czasie uchwycić w obiektywie ciekawe kadry: krajobrazowe, kulturowe, przyrodnicze Skoków i okolicznych wsi.

„Kino za Rogiem” zaprezentuje filmy edukacyjne IPN-u, dotyczące symboli narodowych oraz Konstytucji 3 Maja.

KLUB SPORTOWY „WEŁNA” W SKOKACH

3 maja rozegrany zostanie turniej piłkarski dedykowany świętom narodowym.

KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE W SKOKACH

3 maja, na strzelnicy przy ul. Parkowej, o godz. 12 rozpocznie się tradycyjny turniej strzelecki z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

KOŁO PZW NR 120 SKOKI

Dla uczczenia majowych świąt 30 kwietnia (niedziela) na Jeziorze Dzwonowskim odbędą się zawody pn. „Spiningowe otwarcie sezonu 2023” z łodzi.

Relacje z uroczystości oraz imprez znajdziecie Państwo na łamach majowego wydania „Wiadomości Skockich”, stronie internetowej Miasta i Gminy Skoki oraz na Facebooku.