Jesteśmy zadbani, nasze obejścia są uporządkowane, lubimy estetykę naszego otoczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, które trudno niekiedy zrozumieć, a dotyczą miejsc, które traktujemy jako nie nasze. I tam pozostawiamy śmieci.

Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Skoki, pod wodzą kierownika i pracownic Referatu Ochrony Środowiska, założyli rękawiczki, rozwinęli worki na śmieci i posprzątali trzy miejsca na terenie Skoków: ścieżkę na Morasiu, teren wzdłuż torów kolejowych i teren wokół „Biedronki”.

Proszę mi wierzyć, że widok porzuconych śmieci (woreczki foliowe, butelki, puszki po napojach i papier) bardzo smuci. W każdym z tych miejsc stoją kosze na śmieci i nie pozostaje nam nic innego, jak zrobić kilka kroków w ich stronę i wrzucić to, co nam pozostało po jedzeniu i wypiciu napojów.

Szczególnie zwracam uwagę na otoczenie popularnego marketu. A mówią: „Jak nas widzą, tak nas zapamiętają”. Ponieważ i ja sam dołożyłem malutką cegiełkę do sprzątania, to apeluję do Państwa o Waszą wewnętrzną zgodę na porządek i dbałość o środowisko także tam, gdzie bywamy sporadycznie. Na zamieszczonych zdjęciach zobaczycie Państwo, jak wyglądał teren przed akcją sprzątania i po niej. Rodzi się pytanie: jak długo taki stan się utrzyma? Na Facebooku funkcjonuje lokalna społeczna grupa Eko Świadomość, która już skupia ludzi nieobojętnych na stan naszego środowiska i nasze wykroczenia wobec niego. Dołączmy do tego sposobu myślenia i działania jak najliczniejszą grupą.

Miejmy też świadomość, że niesegregowane odpady, które zalegają niestety w wielu miejscach generują koszty ich usuwania i utylizacji, a to dzieje się za nasze pieniądze. Może zatem – zróbmy krok więcej, a kosze na śmieci na pewno się znajdą.

Apeluję też do rodziców dzieci, aby oswajali je z nawykiem wrzucania śmieci i odpadów tam, gdzie ich miejsce. Jesteśmy gośćmi Przyrody, a wielu z jej uczestników funkcjonowało w niej na setki, tysiące i miliony lat przed nami. Prędzej czy później Natura upomni się o równowagę.

Dziękuję uczestnikom akcji za ich zaangażowanie. A przecież mieliby co robić innego w tym czasie.

Zdjęcia z akcji sprzątania świata autorstwa jej uczestników: