ZOBACZ FILMW ostatnią sobotę sierpnia rolnicy z miasta i gminy Skoki świętowali zakończenie żniw, czyli tradycyjne Dożynki. Tym razem odbyły się we wsi Łosiniec. Po 10.latach przerwy barwny korowód ponownie przeszedł główną ulicą wsi. Dał hasło do rozpoczęcia uroczystości. Poczty sztandarowe, delegacje sołeckie z wieńcami ,Orliki z Klubu Wełna Skoki, starostowie dożynek, kapela i Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie , zaproszeni goście, mieszkańcy, miłośnicy święta plonów, maszyny rolnicze i konie w siodle oraz bryczki stworzyli niepowtarzalną oprawę orszaku. Przepięknie udekorowany niemalże każdy odcinek trasy arcydziełami ze słomy nie miał sobie równych ani w powiecie ani w Wielkopolsce. Wszystkie dekoracje własnoręcznie przygotowali Łosinianie.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła prezentacja wieńców dożynkowych. Niespełna 20. Dzieł zaprezentowali wyjątkowo widowiskowo w asyście Orlików przedstawiciele sołectw. Po przywitaniu gości przez Tadeusza Kłosa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki nastąpiła liturgia mszy świętej, której przewodniczył ks. proboszcz parafii pw Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym, Edward Lajtloch oraz ks. Sławomir Komorski, proboszcz parafii Lechlin. O oprawę mszy św. zadbali Monika i Tomasz Serwatka. We mszy aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Łosińca ze szczególnym uwzględnieniem dzieci szkolnych w strojach ludowych.

Kolejnym punktem uroczystości był obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PP Poligrodzianie, w trakcie którego przy wtórze kapeli, starości dożynkowi pani Barbara Kaczyńska i pan Aleksander Berent przekazali Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, którym podzielił się z uczestnikami dożynek. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy uczestnicy dożynek mogli skosztować wiejskich przysmaków. I tu ponownie zaangażowały się Orliki, tym razem w roli kelnerów dożynkowych.

Nadszedł czas na wyróżnienia i podziękowania. Burmistrz podziękował Danucie Berent za 40 lat sołtysowania w Łosińcu, a nagrody „Złoty Kłos” przyznał rolnikom z Łosińca panom Janowi Mendel i Jarosławowi Kwapińskiemu.

Tradycyjnie już wystartował VII Turniej Sołectw Gminy Skoki. Rywalizowało 14 wsi w pięciu konkurencjach. Nowością był jednoczesny wyścig kilku ekip w konkurencjach: narty, balot i siedmiomilowe buty oraz uruchamianie stoperów przez zawodników w celu zapewnienia jak najbardziej obiektywnego pomiaru czasu.

Miejsca na podium w tegorocznym turnieju zajęły: pierwsze drużyna sołectwa Rościnno i czek o wartości 5000 zł , drugie Sławica i 3000 zł, trzecie sołectwo Chociszewo i 2000 zł. Kolejne miejsca i czeki o wartości 1000 zł zdobyły: IV miejsce Potrzanowo, V miejsce Łosiniec, VI miejsce Niedźwiedziny. Następne miejsca od VII do XIV przypadły kolejno drużynom sołectw: Sława Wlkp, Kuszewo, Pomarzanki, Lechlinek, Lechlin, Szczodrochowo, Glinno i Kakulin. Te drużyny otrzymały czeki o wartości 500 zł. W trakcie pomiędzy konkurencjami artystyczne występy zaprezentowali Maciej Kujawa z Agnieszką oraz Metrum.

Fani Teresy Werner, szczególnie zaś panowie szczelnie wypełnili boisko w Łosińcu w oczekiwaniu na koncert pięknej wokalistki. Przeboje Miłość jest piękna”, „Dałabym Ci dała” długo jeszcze brzmiały w uszach i na ustach publiczności.

Na dożynkach nie zabrakło również stoisk rękodzielniczych, handlowych, gastronomicznych i atrakcji dla dzieci. Na uwagę zasłużyły szczególnie: wystawa o charakterze edukacyjno – przyrodniczym Lasów Państwowych zorganizowana przez Nadleśnictwo Durowo, warsztaty prowadzone przez Muzeum regionalne w Wągrowcu oraz plastyczne autorstwa Edyty Marciniak ze Skoków, dmuchańce, przejażdżki konne, bryczką i w siodle, kolejka i inne.

Trwająca niemal do rana, zabawa pod gwiazdami, z zespołem AKCES w roli głównej zakończyła świętowanie.  

Za pomoc w organizacji dożynkowego święta kłaniamy się w podzięce :

Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki

MIESZKAŃCOM Sołectwa Łosiniec jako współorganizatorom dożynek, twórcom wszystkich dekoracji we wsi, gościnnym i pomocnym: dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Stowarzyszeniu Edukacyjnemu TĘCZA w Jabłkowie

Marianowi Deminiak – trybuna dla publiczności

Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach

Piotrowi Wiśniewskiemu – prowadzenie turnieju

Bartoszowi Wiśniewskiemu – muzyczna oprawa turnieju

Mobilnej Kulturze z siedzibą w Wągrowcu

Jackowi Dukszcie – prezenterowi

Nadleśnictwu Durowo – wystawa Lasów Państwowych o charakterze edukacyjno – przyrodniczym

Małgorzacie Bobrownickiej ze Stajni pod Lasem w Łosińcu

Tadeuszowi Nojgebauer

Krzysztofowi Mańce – sędziemu głównemu turnieju

Witoldowi Bzdędze – pomysłodawcy i operatorowi nowoczesnej technologii komputerowej podczas turnieju

Karolowi Kłos

Zuzannie Szamockiej

Agnieszce Fertsch

Policji w Skokach

Karolinie Stefaniak – fotoreportaż

Jackowi Kłosowskiemu

Jackowi Zameckiemu

i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do pomocy i współpracy

z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Skokach

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/fx3heaW8ku4?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]