Dwóch mieszkańców naszej gminy, a konkretnie miejscowości Rościnno: Hubert Czarnecki i Adam Loręcki spędzili kolejny w tym roku weekend tj. od 8 do 10 października nad jez. Rościńskim realizując swoją pasję, umiłowanie przyrody tj. badania ptaków. Obydwaj oni posiadają zezwolenie do obrączkowania ptaków wydane przez Krajowe Centrum Obrączkowania Ptaków na podstawie decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Od popołudniowych godzin w piątek 8 października do niedzieli chwytali oni w specjalne sieci i obrączkowali ptaki, w sumie łowiąc 143 ptaki z 19 gatunków. O tej porze roku trwa wędrówka ptaków, które odlatują z naszego kraju do południowej i zachodniej Europy, do Afryki, a nieliczne gatunki również do Azji. Dzięki obrączkowaniu ptaków dokładnie możemy prześledzić trasę, jaką pokonują nasi skrzydlaci przyjaciele. Większość ptaków to gatunki pospolite, ale niekiedy łapią się ptaki rzadkie. Tak było właśnie tym razem, naszym bohaterem okazał się Lelek, którego zaobserwowano pierwszy raz w naszej gminie i zaledwie drugi na terenie powiatu. Lelek prowadzi nocny tryb życia, żywi się owadami chwytając je wielką paszczą. Wielkością zbliżony jest do gołębia, lecz ma bardziej smukłą sylwetkę. W środowisku naturalnym trudny do zobaczenia, lecz w miejscu gdzie występuje łatwy do zlokalizowania po głosie, który wydaje w nocy z krótkimi przerwami. Gniazduje w luźnych lasach sosnowych, chętnie w pobliżu zrębów.

Czasem w sieci obok ptaków wpadają inne zwierzęta, tym razem złowił się nietoperz.

Zestawienie ptaków zaobrączkowanych w dniach 8-10.10.2010r. wraz z retrapami (ptaki zaobrączkowane wcześniej w tym samym miejscu ).

1. Raniuszek 34 os.
2. Rudzik 24 os.
3. Modraszka 19 os.
4. Bogatka 19 os.
5. Czyż 13 os.
6. Mysikrólik 9 os.
7. Pełzacz leśny 6 os.
8. Kos 3 os.
9. Gil 2 os.
10. Strzyżyk 2 os.
11. Pokrzywnica 2 os.
12. Sikora czarnogłówka 2 os.
13. Sikora uboga 2 os.
14. Pokrzewka czarnołbista 1 os.
15. Dzięciołek 1 os.
16. Lelek 1 os.
17. Pełzacz ogrodowy 1 os.
18. Sójka 1 os.
19. Trznadel 1 os.

Wszystkie ptaki są po zbadaniu i zaobrączkowaniu wypuszczane na wolność. 

no images were found