W dniach 13-21 sierpnia po raz 12 grupa młodzieży z terenu Gminy Skoki gościła na terenie powiatu Lüneburg na zaproszenie tamtejszych władz.
Powiat Lüneburg jest powiatem partnerskim powiatu wągrowiedzkiego.
W skład powiatu Lüneburg wchodzi min. zbiorcza gmina Bardowick gmina partnerska gminy Skoki.

Obóz młodzieżowy dofinansowany został ze środków Urzędu Miasta i Gminy Skoki, oraz prywatnych sponsorów.

W tym roku młodzieżowy obóz liczył 20 osób, które pojechały jak co roku pod opieką pani Wiesławy Surdyk – Fertsch. Uczestnicy zostali zakwaterowani w schronisku młodzieżowym w Lüneburgu.

Podczas swojego pobytu członkowie obozu mieli zapewniony szereg atrakcji min. kilkakrotny pobyt w kompleksie basenów krytych i otwartych Salu.
Jest to ciekawe miejsce z racji tego, iż woda w basenach jest silnie zasolona przez co ma właściwości lecznicze.
Salu położone jest w przepięknym parku zdrojowym z tężniami z solanką.
Oprócz basenów w Salu młodzież kąpała się na kompleksach basenów odkrytych w Lüneburgu i Adendorfie.

Ciekawym punktem programu było zwiedzanie zabytków Lüneburga min. starego ratusza, rynku, kamieniczek, portu, wieży ciśnień itp. Zwiedzanie wieży ciśnień związane było z przygotowywaniem materiałów do udziału w międzynarodowym projekcie „Woda”. Szczególnie cenne okazały się informacje otrzymane od oprowadzającego grupę młodzieży dyrektora wieży ciśnień.

Wiele wrażeń dostarczyła wizyta w muzeum soli w Lüneburg gdzie można było zapoznać się z ponad tysiącletnią tradycją uzyskiwania soli z pokładów zalegającej pod miastem solanki.

Młodzież odwiedziła także zaprzyjaźnioną gminę partnerską Bardowick gdzie zwiedziała w muzeum Gildenhaus wystawę przedstawiającą historię życia mieszkańców Bardowick od momentu powstania do czasów współczesnych. To właśnie w tym muzeum na jednej z tablic przedstawiona jest historia pobytu Polaków w Bardowick w latach 1945-46.
To właśnie ta tablica zatytułowana „Polski Czas” wywołała w ostatnim czasie tyle emocji na łamach lokalnej prasy.
W Bardowick znajduje się jedyna w Europie położona we wsi katedra, którą także miała okazję zwiedzić młodzież uczestniczącą w obozie.

Jedną z ciekawszych wycieczek był wyjazd do Scharnebeck, gdzie na sztucznym kanale Elby znajduje się największy w Europie podnośnik barek, różnica poziomów lustra wody wynosi 38m.

Najwięcej wrażeń dostarczyła całodniowa wizyta w parku rozrywki Heide Park w Soltau. Czas ten młodzież wykorzystała min. na zjazdy na różnego typu rozpędzonych kolejkach, karuzelach, spływach wodnych i innych atrakcjach.

Lüneburg znajduje się zaledwie 60km od Hamburga gdzie autostradą jedzie się 40 minut. Dlatego jak co roku młodzież pojechała do Hamburga, by w przepięknym parku Planten und Blumen podziwiać nocny pokaz wspaniale podświetlonych grających fontann.

W przedostatnim dniu pobytu na obozie odbyła się wycieczka na wrzosowiska – słynne Lüneburger Heine w gminie Amelinghausen, gdzie właśnie w ten dzień odbywały się wybory Królowej Wrzosów.
Po wyborze nowej królowej ulicami Amelinghausen przejechało kilkadziesiąt wrzosowych platform którym towarzyszyły liczne uliczne orkiestry dęte stanowiące wielką atrakcje dla przyjezdnych.

Podczas wizyty w Lüneburgu młodzież wraz opiekunami została zaproszona na oficjalną wizytę u Starosty pana Franza Fietza. Wizyta przebiegła w niezwykle miłej atmosferze, pan Starosta opowiedział nam o sytuacji powiatu, odpowiadał na zadawane pytania. Rozmawiano także min. o realizowanym projekcie identyfikacji cmentarzy ewangelickich na terenie gmin powiatu wągrowieckiego.
Uczestnicy spotkania otrzymali od Starosty drobne upominki. Starosta Fietz natomiast otrzymał od młodzieży błękitną koszulkę z herbem Skoków i kubek z logo Miasta i Gminy Skoki oraz pamiątkową laurkę. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie przed budynkiem starostwa.

Podczas pobytu w Lüneburgu życzliwą opiekę nad grupa ze strony gospodarzy sprawowali pani Christa Krüger oraz pan Jorg Szchoineman członkowie zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Opieki nad Miejscami Pamięci. Dzięki ich pomocy finansowej program pobytu młodzieży w Lüneburgu mógł być tak urozmaicony. Podczas pobytu nie zabrakło spotkań z mieszkańcami partnerskiej Gminy Bardowick, szczególną życzliwość okazali nam pani Helma Trapp oraz pan Martin Rudolf. Dzięki zaproszeniu pana Rudolfa cała grupa w niedzielne południe wzięła udział w uroczystym spotkaniu Strzeleckich Bract Kurkowych z powiatu Lüneburskiego.

Kolejny obóz za rok.