Po raz trzeci Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” zorganizował imprezę pt. Noc Kościołów i po raz trzeci gościliśmy ją także w Gminie Skoki. Termin 17 maj, to nie przypadek, Noc Kościołów od samego swojego początku poprzedza dzień ogólnopolskiej Nocy Muzeów.

Podobnie jak w latach ubiegłych w akcję włączone były trzy kościoły z 12 na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. I tak, w kościele św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie wystąpił Zespół „Pinokio Brothers” – grający muzykę różnych gatunków – od klasyki rocka, po muzykę rozrywkową, a nawet „mocniejsze brzmienia”. W kościele św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie wystąpiła Beata Bednarz wokalistka zafascynowana nurtem gospel.

Grzegorz_Tomaszewski_grajcy_na_cytrzeW kościele św. Mikołaja Biskupa w Skokach wystąpił zespół „Kwartet Wielostrunny” stanowiący swoisty mariaż pomiędzy muzyką dawną, muzyką nową a tradycyjną muzyką wiejską. Oprócz lidera Grzegorza Tomaszewskiego (na co dzień wągrowczanina) grającego na cytrze węgierskiej i fidoli Fischera wystąpili: Małgorzata Ruszniak – wiolonczela, Izabela Grunwald – flet prosty, Krzysztof Stochmiałek – altówka. Gościnnie na instrumentach perkusyjnych zagrała Julia Rauhut.

Grzegorza Tomaszewskiego, tym razem w formacji „Kwartet Pałucki” będziemy mogli zobaczyć w Skokach 20 października podczas VIII Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych na którą już Państwo zapraszamy.

Cała Noc Kościołów została tak zorganizowana, aby każdy jeśli miał taką chęć mógł zobaczyć wszystkie koncerty.

Koncert w Skokach został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną widownię. Oprócz koncertów w każdym z kościołów odbył się pokaz filmu promującego Szlak Kościołów Drewnianych, a o kościele i jego historii opowiadali opiekunowie świątyń czyli proboszczowie. I tak też było w Skokach ks. dziekan Karol Kaczor opowiedział o historii kościoła oraz o trawiącym w ostatnich latach remoncie.

IV Noc Kościołów z rok!

Zapraszamy.

PS Podczas imprezy nagrywany był film przez TVP Poznań – o terminie jego emisji powiadomimy niebawem.

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/UG2rf6Ks-0Y?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]