„Lubimy czytać polskich autorów!” – Grzegorz Kasdepke

Celebrujemy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Lubimy czytać polskich autorów!”. Poniedziałkowy poranek należał do bohaterów książek Grzegorza Kasdepke, który jest autorem ponad dwudziestu książek.

Spod jego pióra wyszły między innymi takie tytuły jak: Kacperiada, znana seria o Detektywie Pozytywce, Niesforny alfabet, Ostrożnie! wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu, Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu, Słodki rok Kuby i Buby, Z piaskownicy w świat, Mam prawo ! czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać, Tylko bez całowania !, Rózga. Aby poznać bliżej bohaterów książek pana Kasdepke zapraszamy do naszej biblioteki.

Joanna Tomczak

Mistrz pięknego czytania

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w lechlińskiej szkole odbył się konkurs „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”. Uczestniczyli w nim najlepiej czytający reprezentanci klas I-III, wytypowani w eliminacjach klasowych. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap sprawdzał umiejętność czytania bez przygotowania. Uczniowie klasy I prezentowali fragment „Pierwszaki z kosmosu” Rafała Witka, uczniowie klasy II „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia, natomiast uczniowie klasy III „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej. W drugiej części uczestnicy prezentowali wiersze Jana Brzechwy. Klasa I czytała „Skarżypytę”, klasa II „Żuk”, a klasa III „Na straganie”. Komisja w składzie: p. Joanna Tomczak opiekun biblioteki i p. Jagoda Nowak nauczyciel języka polskiego, wyłoniła laureatów.

Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w roku szkolnym 2020/2021 zdobyli:

  • Amelia Sygnecka – klasa I
  • Julia Majchrzak – klasa II
  • Gabriela Gracz – klasa III

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy godnego reprezentowania swoich klas oraz życzymy czerpania wielu przyjemności i wzruszeń płynących z czytania książek.

Joanna Tomczak

„Nasza paczka i niepodległość.
O sześciu polskich świętach”

Książka Zofii Staneckiej „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” była bohaterką kolejnego spotkania z książką i wprowadziła nas w klimat nadchodzących majowych świąt.

Dzięki grupie przyjaciół poznaliśmy genezę i znaczenie polskich świąt narodowych: 1 maja, 2 maja i 3 maja. Informacje historyczne podane w sposób bardzo przystępny, a przy tym niepozbawiony poczucia humoru, uzupełniają znakomite kolorowe ilustracje pozwalające dzieciom identyfikować się z małymi bohaterami opowiadań. Zachęcamy do lektury, książka dostępna w naszej szkolnej bibliotece.

Joanna Tomczak

Patroni roku 2021

W środę 26 maja rozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. W naszej lechlińskiej szkole promujemy wartościową literaturę, zatem z chęcią przystąpiliśmy do projektu Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Ponadto idea Tygodnia zachęciła nas do poznania sylwetek i dokonań genialnych twórców: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy zostali literackimi patronami 2021r. Ci wybitni Polacy stali się tematem plakatów wykonanych przez uczniów klasy szóstej. Po skończonych zajęciach wiemy już, że  Krzysztof Kamil Baczyński został uhonorowany przez Sejm „w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury”. Stanisław Lem uznany został za „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie”. 

Norwid jest uhonorowany jako wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, a także artysta sztuk pięknych. Tadeusz Różewicz został natomiast uhonorowany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. 

 Joanna Tomczak

Piknik w plenerze

Korzystając z pięknej majowej pogody, urządziliśmy piknik w plenerze. Świetna zabawa i smaczne przekąski towarzyszyły Przedszkolakom podczas wiosennego obcowania z przyrodą. To był piękny czas.

Agata Zielińska

Przerwy na czytanie

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek 2021 jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Nas jednak można było  znaleźć poza biblioteką, gdyż zorganizowaliśmy „przerwy na czytanie” w pięknych okolicznościach natury.

Joanna Tomczak

Święta majowe w Łosińcu i Rejowcu

,,— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.”

Mali patrioci z przedszkola w Łosińcu i Rejowcu również obchodzili Majowe Święta  Narodowe.

Kinga Karczewska

Święta Narodowe

Początek maja to czas kiedy obchodzimy trzy Święta Narodowe. Uczniowie w Pawłowie Skockim również pamiętają o tych ważnych datach. Z tej okazji przypomnieli sobie z jakimi ważnymi wydarzeniami historycznymi wiążą się takie daty jak 1,2,3 maja. Uświadomili sobie, że obchodzenie Świąt Narodowych jest istotnym elementem życia społecznego i narodowego. Wspólnie przygotowali symbole narodowe tym samym podtrzymując tradycję i pamięć historyczną.

Nauczyciele w Pawłowie Skockim

Wycieczka rowerowa

12 maja, w piękny i słoneczny dzień, wybraliśmy się na zajęciach wychowania fizycznego na wycieczkę rowerową. Piękne, pobliskie tereny naszej gminy przyjęły nas wspaniałym widokiem i zapachem wiosennego lasu. Rowerowy czas był też okazją do spotkania, rozmów i spędzenia ze sobą czasu.

Joanna Tomczak

Z wizytą w bibliotece

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka i w tygodniu, w którym celebrujemy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Lubimy czytać polskich autorów!” uczniowie klas 1-3 odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach.

Dzieci podczas wizyty miały okazje recytować i czytać wiersze Jana Brzechwy, wzięły udział w grze terenowej, by odszukać ukryty skarb, a następnie obejrzały filmy. W BiblioMuzie na klasę 3 czekała  „Akademia Pana Kleksa”, a na klasy 1-2 „SamSam” i porcja popcornu. Dziękujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Skrzypczak i pracownikom biblioteki za przemiłe, pełne atrakcji i wartościowe spotkanie.

Joanna Tomczak

Zakładki do książek

Szkolna biblioteka w Lechlinie zakończyła obchody Tygodnia Bibliotek przygotowaniem zabawnych i bardzo przydatnych zakładek. Uczniowie klas I-III wykonali pomysłowe prace, które z pewnością wykorzystają podczas swoich czytelniczych przygód. Dziękujemy za wspólne świętowanie Tygodnia Bibliotek i zapraszamy do wypożyczania książek, mamy sporo ciekawych pozycji, dla każdego coś miłego i ciekawego.

Joanna Tomczak