Akcja Sprzątanie Świata 2020

Tak jak co roku nasza lechlińska filia brała udział w sprzątaniu świata. Uczniowie z ogromnym zapałem sprzątali teren wokół szkoły, boiska oraz pobliski las. Sami uczniowie przyznali, że śmieci było sporo. Po akcji w szkole i dużej ilości śmieci zrozumieli, że muszą zadbać również o „swój kawałek ziemi” i postanowili, że mimo zmęczenia jeszcze tego samego popołudnia posprzątają swoją rodzinną okolicę. Jak się wszyscy domyślamy efekt był podobny- śmieci mnóstwo. Swoją ciężką pracę udokumentowali na zdjęciach. Pamiętajmy o tym, że Ziemia to nasza planeta, pełna zieleni, pięknych roślin i zwierząt. Mamy wiele szczęścia zamieszkując tę wspaniałą „zieloną wyspę”. Naszym zadaniem jest o nią dbać.

Monika Zielińska

Dzień głośnego czytania w Rejowcu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne.  Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole celebrowaliśmy to święto właśnie dziś.  Uczniowie klasy III w ramach projektu „Czytam z klasą.  Lekturki spod chmurki” czytali podczas przerw książkę M. Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole… Czytajmy każdego dnia.

Anna Mazurek

Konkurs plastyczny „Kolory jesieni”

Jesień to niewątpliwie piękna i kolorowa pora roku. Właśnie to starali się pokazać uczniowie klas 1-3 z Lechlina podczas konkursu plastycznego,, Kolory jesieni „. Dzieci wykorzystując różne techniki, formy stworzyły galerię przepięknych prac. Wybór zwycięzców był więc trudny. Zostali nimi Amelia Sygnecka z klasy 1, Julia Piechowiak z klasy 2, a w klasie 3 najładniejszą pracę wykonała Marcelina Rakocy. Komisja przyznała również wyróżnienia. Otrzymali je Julia Słabiak – kl. 1, Nikola Dziechciar, Oliwia Muszyńska – kl. 2 oraz Jagoda Grygiel, Szymon Foinski – kl. 3. Zwycięscy i wyróżnieni otrzymali nagrody.

Justyna Graczyk

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przygotowując w szkole spotkanie dla klas I-III. Akcja stała się również doskonałym momentem do zaprezentowania bibliotecznych książek o zwierzętach, bowiem  4 października nasi przyjaciele obchodzą Światowy Dzień Zwierząt. Głośno odczytaliśmy utwory Jana Brzechwy, który ma szereg zabawnych i wesołych wierszy o zwierzętach.  Spotkanie zakończyliśmy jesienną pracą plastyczną –  sympatyczne jeże zagościły w naszej szkole. Mamy nadzieję, że czytelnicze wyzwania podjęte dzisiejszego dnia przyczynią się do tego, że najmłodsi uczniowie pokochają książki, aktywne słuchanie i zgłębianie się w lekturach.

Joanna Tomczak

Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią panią Justyną Graczyk 18 września zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na pasowanie. Dzieci, odświętnie ubrane, ze swoją ulubioną książką  z ciekawością zajęły miejsce w czytelni. Po przywitaniu, uczniowie zostali zapoznani z zasadami korzystania z książek i zasadami wypożyczania. Następnie każdy z obecnych przedstawił swoją ulubioną książkę i zdradził dlaczego warto ją przeczytać. Później dzieci poznały wykaz lektur w klasie II i dowiedziały się o ich tematyce. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali także swoją umiejętność czytania oraz ofiarowały bibliotece  przepiękny plakat.  To wszystko sprawiło, że nie było już wątpliwości, by pasować ich na czytelników. Każde dziecko przyrzekło szanować książki i krzywdy im nie robić, a następnie odebrało pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz drobne upominki. Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

Joanna Tomczak

SensoSmyki

Miło nam poinformować, że odział w Pawłowie Skockim przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego SensoSmyki. Celem programu jest stymulacja zmysłów, wyzwolenie kreatywności, integracja oraz dobra zabawa. Chcemy pokazać jak można pracować z dziećmi i wykorzystać przy tym stymulację wszystkich zmysłów. Zależy nam na wzajemnej inspiracji i otwarciu na nowe działania poprzez wprowadzenie innowacyjnych schematów. Dzięki realizacji zadań możemy śmiało powiedzieć że mózg naszych uczniów będzie zdobywał dużo różnych doświadczeń zmysłowych. Tym samym lepiej zintegruje docierające do niego każdego dnia bodźce i w przyszłości będzie mógł na nie odpowiednio zareagować. Wrześniowe działania dostarczyły wielozmysłowego poznania i odkrywania świata oraz wpłynęły na harmonijną pracę układu nerwowego.

Nauczyciele z Pawłowa Skockiego

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem, które nauczyciele matematyki w naszej szkole organizują od lat. W tym roku nasze przedsięwzięcie rozpoczęliśmy już dzień wcześniej, uczestnicząc w warsztatach z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli. Podczas warsztatów nauczyciele mieli możliwość nauczyć się  jak wykorzystać Karty Grabowskiego na  zajęciach z uczniami, aby je uatrakcyjnić  i obudzić w dzieciach pasję do matematyki. Kolejnego dnia, 2 października obchodziliśmy w Lechlinie Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tabliczkowa wiedza sprawdzana była podczas krótkich egzaminów. Egzamin opierał się na losach zawierających zadania z tabliczki mnożenia o różnym stopniu trudności. Każdy kto odpowiedział prawidłowo otrzymywał tytuł EKSPRTA TABLICZKI MNOŻENIA. Starsze dzieci pełniące rolę egzaminatora-Asystenta, egzaminowały młodsze dzieci, a także dorosłych: nauczycieli i pracowników szkoły. Dodatkowo uczniowie kolorowali rysunki związane z  tabliczką mnożenia i ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Tabliczka mnożenia królowała też w tym dniu na zajęciach dodatkowych, zatem w lechlińskiej szkole istnie tabliczkowy zawrót głowy!

Halina Bauza i Joanna Tomczak

Święto Pyry

1 października w Pawłowie Skockim zorganizowaliśmy jak co roku „Święto Pyry”. W tegorocznych obchodach wykorzystaliśmy ziemniaki do zajęć dydaktycznych i sportowych. Pomalowane kartofle pomogły nam w tworzeniu zbiorów i liczeniu. Uczniowie startowali w konkurencjach sportowych, gdzie główną rolę również grał ziemniak. Na koniec wspólnie przygotowaliśmy frytki. Po raz kolejny podczas ziemniaczanego święta królowały humor i dobra zabawa.

Nauczyciele z Pawłowa Skockiego

VI LECHLIŃSKIE BIEGI PRZEŁAJOWE
Szkół Podstawowych dziewcząt i chłopców
o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA        

21 września 2020r. przy szkole w Lechlinie odbyły się, już po raz szósty, Lechlińskie Biegi Przełajowe. W związku z wprowadzoną  w naszej szkole Procedurą bezpieczeństwa w okresie pandemii Covid-19, w biegach wzięli udział wyłącznie uczniowie naszej lechlińskiej filii. Organizatorem tego sportowego wydarzenia jest Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy Skoki. Celem imprezy jest popularyzacja biegów przełajowych jako naturalnej formy spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz promocja zdrowego stylu. Otwarcia imprezy dokonał kierownik filii pan Piotr Wiśniewski, a następnie pani Joanna Tomczak przedstawiła plan dnia, program zawodów i zasady startów. Na trasę biegów przeszliśmy po wykonaniu rozgrzewki. Biegi odbywały się w kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców, na dwóch dystansach. Pętla krótszej trasy wynosiła 300 metrów,  a dłuższej 600 metrów. Cała trasa biegów zabezpieczona była przez nauczycieli i kibiców, którzy wspierali dopingiem dzielnie walczących sportowców. Nad całością oraz sprawnym przebiegiem zawodów, oprócz sędziów czuwała pielęgniarka szkolna. Każdy ze sportowców po zakończonym biegu otrzymał koronę zwycięzcy, a następnie ciepły posiłek i ciasto przygotowane przez rodziców, za które ogromnie dziękujemy!  Zawody przebiegły bez zakłóceń, założone cele zostały zrealizowane, dopisała pogoda, a biegi dostarczyły wiele sportowych emocji. Spośród startujących uczniów najlepszymi, w swoich rocznikach, okazali się:

bieg dziewcząt, rocznik 2013/2012, dystans 300 m

 1. Oliwia Muszyńska
 2. Julia Majchrzak
 3. Nikola Dziechciar

bieg chłopców, rocznik 2014/2012, dystans 300 m

 1. Mikołaj Dąbrowski
 2. Franciszek Korczak
 3. Gracjan Rakocy

bieg dziewcząt, rocznik 2011/2010, dystans 300 m

 1. Wiktoria Włodarczak
 2. Jagoda Grygiel
 3. Karolina Wawrzyniak

bieg chłopców, rocznik 2011/2010, dystans 300 m

 1. Maciej Siódmiak
 2. Szymon Foiński
 3. Dawid Grajek

bieg dziewcząt, rocznik 2009/2008, dystans 600 m

 1. Ewelina Kubiak
 2. Julia Sarnowska
 3. Maria Rakocy

bieg chłopców, rocznik 2009/2007, dystans 600 m

 1. Bartosz Janus
 2. Ksawery Koterba
 3. Antoni Drewicz

Nasze lechlińskie biegi są już tradycją i z wielką niecierpliwością na nie czekamy, dziękuję zatem Zarządowi Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA oraz Burmistrzowi Urzędu Miasta i Gminy Skoki za wsparcie tej inicjatywy i wszelką okazaną pomoc oraz życzliwość. Dziękuję moim koleżankom i kolegom ze szkoły, którzy przyczynili się do sprawnego przygotowania i przeprowadzenia imprezy oraz  rodzicom za przygotowanie ciasta. Zawsze dziękuję także naszym uczniom, tłumacząc im, że wynik to jedno, a udział w zawodach to drugie. Kochani, pamiętajcie, że aktywność fizyczna odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i umysłowego. Organizowane w naszej szkole biegi są polem doskonałej zabawy, rywalizacji sportowej, równości, poszanowania oraz osobistego wyróżnienia się. Zawody, w których uczestniczycie kształcą postawę stosowania w praktyce zasady fair play, prowadzenia czystego, pozbawionego oszustwa współzawodnictwa. Dumą jest reprezentować swoją szkołę, walczyć, angażować się we wspólne działania i bawić się sportem.

Joanna Tomczak

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2020

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2020/21 zrealizowaliśmy w naszej szkole działania w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Towarzyszące nam hasło „Dorastamy Asertywnie” pozwoliło nam poruszyć tematy z tego obszaru. Uczniowie pracowali na kartach pracy, przekazanych szkole przez Gminnego koordynatora ds. uzależnień. Przeprowadzone ćwiczenia rozwijały u uczniów umiejętność odmawiania, uczyły czym jest asertywność. Podczas zajęć uczyliśmy się wyrażać i nazywać emocje towarzyszące nam w codziennym życiu, a także rozmawialiśmy o zmianach fizycznych oraz emocjonalnych zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania.

Joanna Tomczak