14 czerwca w Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbył się VII Piknik Naukowy pod hasłem „ Eksperymentuj i odkrywaj”.

Swoją obecnością zaszczyciły nas władze gminne i powiatowe oraz ksiądz Karol Kaczor. W tym roku zaproszenie przyjęły gimnazja z Mieściska, Kiszkowa, Wągrowca oraz szkoły podstawowe z Manieczek, Skoków, Popowa Kościelnego i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Antoniewa.

Uroczystego otwarcia pikniku dokonał Dyrektor gimnazjum pan Wiesław Sierzchuła.

W dalszej części wystąpił szkolny zespół „Dulcynea” i laureat tegorocznej edycji Rejonowego Konkursu Gwary Poznańskiej – Jacek Mania, który opowiedział legendę o Skokach – po naszymu. Występy nagrodzono gromkimi brawami.

Wspaniale prezentowali się uczestnicy konkursu „ W blasku średniowiecza”, paradując w pięknych, średniowiecznych strojach.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchano prelekcji pana Tomasza Podzerka na temat pracy archeologa, a potem Studenckie Koło Naukowe Fizyków„ Fusion” z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem pani Magdaleny Grajek przeprowadziło ciekawe pokazy eksperymentów z ciekłym azotem w roli głównej.

Następnie uczestnicy pikniku przystąpili do zadań projektowych. W przygotowanych salach specjaliści z różnych dziedzin prowadzili warsztaty, podczas których można było zgłębiać tajniki nauki. W świat mechatroniki pełen symulacji komputerowej i elektroniki  zwiedzających wprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Wągrowcu, a w świat niedocenianych przez nas pszczół – państwo Monika i Cezary Fliszkiewiczowie. Wszyscy lubiący niezwykłe historie mieli okazję spotkać się z odkrywcą średniowiecznego miasta panem Marcinem Krzepkowskim, a ci którym bliższe są podróże, z panią Małgorzatą Wojciechowską. Pracownicy Nadleśnictwa Łapuchówko przygotowali zróżnicowany repertuar przyrodniczy, który jak co roku przyciągnął wielu zainteresowanych. Licznie odwiedzana była również sala przygotowana przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu, w której można było zobaczyć zbiór pamiątek oświatowych i wziąć udział w zajęciach z kaligrafii .

Dużym powodzeniem cieszyły się także stanowiska takie jak: „łamigłówki matematyczne”, „potyczki językowe”, „poszukiwacze skarbów”, „gnieciuchy”, ”ekologia” czy „kosmiczne zmagania” przygotowane przez społeczność  naszego gimnazjum oraz  Klub Młodego Odkrywcy z Manieczek i młodzież z Antoniewa. To dowód na to, że młodzi naukowcy potrafią zainteresować innych i przekazać wiedzę w sposób przystępny i ciekawy. 

Po pełnej wrażeń części projektowej i po pysznych kiełbaskach przygotowanych przez rodziców, zgromadzeni obejrzeli humorystyczne przedstawienie o sławnych uczonych w wykonaniu młodych artystów naszego gimnazjum.

Na zakończenie odbyło się wręczenie dyplomów, podziękowań i nagród rzeczowych.

Podczas pikniku można było obejrzeć dwie wystawy:

– wystawę zdjęć prezentującą prace archeologiczne z lipca 2016 r. w Dzwonowie, z udziałem skockich gimnazjalistów i nauczycieli,

– wystawę prac plastycznych wykonanych przez młodzież gimnazjalną w ramach projektu piknikowego „Dzwonowo-zaginione miasto”.

Wyniki konkursów realizowanych w ramach pikniku:

KONKURS PLASTYCZNY „ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI”
 w kategorii gimnazjów

1miejsce – Hanna Szczurek – Gimnazjum w Mieścisku
2 miejsce –Wiktoria Sprenger – Gimnazjum w Kiszkowie
3miejsce – Jakub Cichy – Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

KONKURS PLASTYCZNY „ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI”
 w kategorii szkół podstawowych

1miejsce –Lidia Bystra – Szkoła Podstawowa w Skokach
2 miejsce – Katarzyna Karasiewicz – Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym
3miejsce – Oliwia Fredrych – Szkoła Podstawowa w Skokach

V SKOCKI KONKURS PRZYRODNICZY
1 miejsce – Gimnazjum nr 1w Skokach i Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu
2 miejsce – Gimnazjum w Kiszkowie

KONKURS „ W BLASKU ŚREDNIOWIECZA”
1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Manieczkach
2 miejsce – Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym
3 miejsce – Gimnazjum nr 1 w Skokach

SZKOLNY KONKURS O GMINIE SKOKI I POWIECIE WĄGROWIECKIM
1 miejsce – Eiza Załęska
2 miejsce – Michał Liberski
3 miejsce – Natalia Dudek

VII Piknik Naukowy odbył się dzięki pomocy i wsparciu finansowemu: Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Skoki, pana Krzysztofa Migasiewicza – właściciela Piekarni – Cukierni „Emka”, Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach  i Biblioteki Publicznej w Skokach. Dziękujemy.

Małgorzata Dudek