Fundacja „Pomoc Dzieciom Wiejskim” z Bliżyc w dniach 08-09 września zorganizowała już trzecią edycję Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Ludowych w Jabłkowie. Podobnie jak w latach ubiegłych można było zobaczyć zespoły prezentujące folklor z różnych regionów Polski jak i gości z zagranicy.

W trakcie dwudniowej imprezy zaprezentowały się następujące zespoły: „Wolanianki” z Wolanowa, „Łaniki” z Poznania, „Szamotuły” z Szamotuł, „Zawidzanie” z Zawidza, „Ziemia Wrzesińska” z Wrześni, „Mali Poligrodzianie” z Poznania, „Czeremcha” z Głogowa, „Kalaka” z Rumunii oraz zespół „KHEM” z Turcji. Wszystkie zespoły, które zaprezentowały się na scenie dały pokaz tańca i śpiewu ludowego, a występy zostały docenione przez zgromadzoną publiczność. Folklor, który mieliśmy okazję zobaczyć pokazał nam jak różnorodna jest Polska tradycja ludowa, a występy zespołów z Rumunii i Turcji dały nam możliwość poznania tych kultur i ich tradycji.

Podczas Przeglądu zostały także zorganizowane warsztaty rękodzieła ludowego jako impreza towarzysząca „Ginące zawody – warsztaty rękodzieła ludowego” gdzie, można było spróbować swoich sił na warsztatach wikliniarskich, rzeźbiarskich oraz garncarskich, także Muzeum Regionalne z Wągrowca przygotowało lekcje muzealne, na których można było nauczyć się wykonywać pałuckie kwiaty z bibuły i inne prace związane z kulturą ludową Pałuk. Zdobnictwo wnętrz mieszkalnych to popularna dziedzina sztuki ludowej. Podstawowym materiałem wykorzystywanym w tej dziedzinie jest kolorowy papier i słoma. Również rzeźba należy do atrakcyjnych elementów współczesnego folkloru pałuckiego. Tematyka rzeźb wykonywanych przez twórców najczęściej nawiązuje do wątków religijnych. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci a także dorosłych. Podczas dwóch dni trwania Przeglądu można było także zobaczyć i nabyć prace twórców ludowych z naszego regionu ( biżuteria ręcznie robiona, wyroby z filcu, pacynki, frywolitki, rzeźba) oraz wyroby rękodzieła tureckiego, które zostały przywiezione przez członków zespołu „KHEM” z Istambułu. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje w tym przejazdy bryczką, trampolinę oraz dmuchany zamek. Wieczorem zostały zorganizowane ogniska dla zespołów uczestniczących w Przeglądzie, które mogły wspólnie pośpiewać, wymienić swoje doświadczenia, nawiązać współpracę.

Organizując III Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych chcieliśmy położyć duży nacisk na promowanie kultury ludowej. Jako organizatorzy zdajemy sobie sprawę jak ważne jest kultywowanie naszych tradycji. Poprzez organizację Międzynarodowych Przeglądów Zespołów Ludowych chcemy chronić elementy kultury ludowej, takie jak taniec ludowy, tradycyjne rękodzieło ludowe. Zdajemy sobie sprawę, że dopuszczając do zaniku kultury ludowej możemy stać się społeczeństwem bez poczucia więzi i tożsamości, grupą ludzi posługującą się tym samym językiem jednak nie znającą własnej tradycji.

III Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych oraz projekt towarzyszący „Ginące zawody-warsztaty rękodzieła ludowego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

zesp-_Czeremcha zesp-_szamotu-y zesp-_wolanianki zesp-_Zawidzanie

zesp-_Ziemia_Wrzesiska zesp-_z_Turcji_KHEM zesp-__z_Rumunii_Kalaka zesp-__z_Turcji_KHEM_2

rekodzie-o rkodzie-o_1 rze-ba_Mieczys-aw_Kogut tureckie_rkodzielo

warsztaty_garncarskie warsztaty_pa-uckie warsztaty_rze-biarskie warsztaty_wikliniarskie