Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka  „Mazowsze” zorganizowało w swoim Mateczniku piknik artystyczny dla najmłodszych.

Z zaproszenia do udziału w wydarzeniu skorzystała Grupa Artystyczna SKOCZKI działająca przy skockiej Bibliotece. W siedzibie Ambasadora polskiej kultury miniony weekend z 2/3 czerwca 2012 spędziło 40. osób. Zakochaliśmy się w „Mazowszu”.

Przeżyliśmy dwa dni pod znakiem integracji zespołu i występów artystycznych oraz edukacyjnej zabawy bogatej w polską tradycję ludową, Wśród wielu propozycji spędzenia czasu w Otrębusach Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca zaoferował SKOCZKOM i instruktorom grupy warsztaty taneczne i wokalne prowadzone przez nauczycieli z „Mazowsza”. Nauczyliśmy się zatem i POLONEZA, i KRAKOWIAKA (Franek Dukszta niemalże zawodowo zatańczył z tancerką z Zespołu), śpiewaliśmy KUKUŁECZKĘ, TRAMBLANKĘ i POD BOREM(Marysia Meller wyśpiewała solową partię do muzyki Tadeusza Sygietyńskiego). SKOCZKI ponadto zwiedziły muzealną część Pałacu MAZOWSZA w Karolinie z salami imienia Tadeusza Sygietyńskiego i poświęconą Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. Oczarowały publiczność prezentując własny dorobek artystyczny na największej scenie województwa mazowieckiego w Mateczniku Mazowsza. Obok obecnego składu SKOCZKÓW na scenie zaprezentował się kwartet SKOCZKOWY (dziewczęta, które tworzyły grupę przed 20.laty). Zabrzmiały tak pięknie, że widownia i organizatorzy pikniku artystycznego nie żałowali rąk, klaszcząc i śpiewając wspólnie ze SKOCZKAMI. Na zakończenie pikniku uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym pt. „Polskie Tańce Narodowe” w wykonaniu PZLPiT „Mazowsze”. Koncert dostarczył niezapomnianych wrażeń, a czynnik edukacyjny wydarzenia jest najlepszą inwestycją w rozwój wiedzy o kulturze młodego pokolenia artystów ze Skoków.

Nad całością organizacyjnie czuwałam, dlatego osobiście dziękuję dzieciom – SKOCZKOM, instruktorom G.A. Małgorzacie Wiśniewskiej i Katarzynie Dukszcie za wpólne artystyczne dzieło oraz za gościnny udział w wydarzeniu Panu Mieczysławowi Jarzembowskiemu . Podczas wyjazdu SKOCZKI promowały Miasto i Gminę Skoki oraz  reklamowały kampanię profilaktyczną „Postaw na rodzinę”. W realzacji zadania pomogli: Tadeusz Kłos  – Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Michał Piechocki  – Starosta Wągrowiecki i rodzice SKOCZKÓW. Dziękuję najserdeczniej. Elżbieta Skrzypczak