Po raz dwunasty pasjonaci ortografii pisali dyktando o „Pióro Burmistrza”. Zmagania ortograficzne w Skokach przez dziesięć lat towarzyszyły Dniom Miasta i Gminy. Od ubiegłego roku wydarzenie jest organizowane niezależnie od innych działań. To czyni konkurs bardziej zauważonym i dodaje mu wyjątkowości.
W minioną sobotę, 21 maja 2016, dyktando pisano w kategoriach indywidualnych i po raz pierwszy drużynowo. Konkurs miał charakter otwarty i odbywał się w siedzibie skockiej biblioteki.
Komisja konkursowa w składzie: Iwona Migasiewicz – przewodnicząca i zarazem pomysłodawczyni konkursu, Elżbieta Berendt, Elżbieta Słoma, Halina Kunke, Justyna Wojewoda, Wioleta Grzegorzewska, Jarosław Liberek i Jacek Dukszta sprawdziła 35 dyktand napisanych w czterech kategoriach ( uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, dorośli i drużyny). Wyłoniono prace z najmniejszą ilością błędów.

ZWYCIĘZCY KONKURSU:
szkoła podstawowa:
I miejsce – OLIWIA WÓJCIK
II miejsce – Aleks Urbaniak
III miejsce – Artur Żołądkowski

gimnazjum:
I miejsce – JACEK ŚRAMA
II miejsce – Mateusz Pawlicki
III miejsce – Julia Dereżyńska
III miejsce – Weronika Rojtek

dorośli:
I miejsce – ALINA WACHOWIAK
II miejsce – Marta Smętek
III miejsce – Kazimierz Guziana

drużyny:
I miejsce – TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW MIASTA SKOKI I ZIEMI SKOCKIEJ
II miejsce – Grupa Rodzinna: Marta Smętek, Franciszek Szklennik i Michał Szklennik
III miejsce – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Skokach

Autorem tekstów był dr hab. Jarosław Liberek z Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Spotkanie z Jarosławem Liberkiem uprzyjemniło uczestnikom czas oczekiwania na wyniki konkursu.
Pióra wręczył laureatom Tadeusz Kłos, Burmistrz Miasta i Gminy Skoki. Dla zdobywców kolejnych miejsc na podium ufundowano nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim piszącym.
Organizatorami XII Otwartego Konkursu o „ Pióro Burmistrza” byli: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego z siedzibą w Bibliotece.
Za wsparcie finansowe i rzeczowe dziękujemy najserdeczniej Firmie LEMAR z Potrzanowa oraz Państwu Arlecie i Andrzejowi Pilaczyńskim ze Skoków.

Zdjęcia: Franciszek Szklennik i Anna Maciąg

[Not a valid template]