Fiksmatynta zez naszygo fyrtla – czyli Gala Rzeczy Ciekawych odbyła się 15 raz 19 listopada w skockiej hali.

Autorem i sponsorem filmu jest Paweł Dykban właściciel firmy GREENLOVE hand made, producenta magicznych ścian i dekoracji z roślin stabilizowanych.

Fiksmatynta w gwarze poznańskiej oznacza drobiazgi, różności, rzeczy, których nie potrafimy dokładnie nazwać i bardzo dobrze oddaje to co na tej imprezie mogli zobaczyć i kupić odwiedzjący. Nie zabrakło wszelkiego rękodzieł oraz zdrowej, swojskiej żywności oraz win.

Ostatecznie w niedzielę pojawiło się ze swoimi produktami 50 wystawców, na 54 zgłoszonych, w tym aż 13 z gminy Skoki.

Wystawców w tym roku podzielono na 2 kategorie: organizacje i  wystawcy indywidualni.  I w tych dwóch kategoriach oceniała ich zgromadzona w hali publiczność, o to wyniki.

W kategorii organizacji wystawiło się 9 wystawców, trzech pierwszych uzyskało najwyższe noty, reszta jest wymieniona w przypadkowej kolejności:

1. Miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa
  2. Miejsce Centrum Pozaszkolnej Oświaty SŁONECZNIK z Białej Cerkwi na Ukrainie
  3. Miejsce Świetlica Terapeutyczna przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach
  • Grupa Dla Rybna Wielkiego
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Łazisk
  • Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu
  • Sekcja Szydełkowa przy MDK w Wągrowcu
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wągrowca
  • Wągrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

W kategorii wystawców indywidualnych wystawiło się 41 stoisk, pięć pierwszych uzyskało najwyższe noty, reszta jest wymieniona także w przypadkowej kolejności:

1. miejsce – Świąteczne dekoracje Adrianna Deminiak z Potrzanowa
  2. miejsce – PW Kacper Raszelski,  Agnieszka i Marcin Reszelscy Potrzanowo
  3. Ozdoby gipsowe – Elżbieta Liberska z Potrzanowa
  4. Miejsce – Skrzyneczka – Justyna Wolniczak z Poznania
  5. miejsce – malarstwo Czesława Kiełczewska z Łosińca
  • Rzeźba, relief i malarstwo Mieczysław Kogut z Ludowek
  • Rzemiosło Rękodzielnicze – wyroby z drewna Giwer Art. z Wałcza
  • Garncarstwo – Zakład Rzemieślniczy Łukasz Dzieciątkowski – Czarnybród
  • Wyroby z filcu, malowanie na jedwabiu – Mariola Roszak z Murowanej Gośliny
  • Gospodarstwo Rolne Zawierowscy z Rybna Wielkiego
  • Pasieka Trzy Sady – Jarosław Kołb z Kakulina
  • Witraże i Fusing – Agata Piechurska z Poznania
  • Robótki szydełkowe – Aniela Wierzbińska z Garbatki
  • Gospodarstwo Pasieczne – Monika i Cezary Fliszkiewiczowie z Potrzanowa
  • Poduszki Ozdobne – Beata Kostrzewska z Dziekanowic
  • Ituscrap – Izabela Demby z Rybojedzka
  • Oporzynka Chleb Tradycyjny – Monika Rusiewicz z Oporzyna
  • Biżuteria koralikowa, szydełkowa ozdoby szydełkowe – Barbara Podemska z Imielna
  • Pracownia ceramiczna Dangart – Daniel Gała
  • GREENLOVE – Paweł Dykban z Wrześni
  • Oleoteka s.c. z Piły
  • Rękodzieło artystyczne – Grażyna Makosz z Kłecka

Nagrody i podziękowania wręczyli burmistrz Tadeusz Kłos i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Skoki Wiesława Surdyk – Fertsch.

Podczas tegorocznej edycji imprezy miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Z inicjatywą pomocy dla zmagającej się z chorobą nowotworową, młodej kobiety, matki dwojga dzieci, pani Magdy z Łosińca wyszła mieszkanka Łosińca, malarka Czesława Kiełczewska. Pani Czesława wystawiła na licytację swój obraz, a cały dochód ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych dekoracji świątecznych postanowiła przekazać chorej kobiecie.

Licytowany obraz przez prowadzącego Galę Piotra Wiśniewskiego za imponującą kwotę 1.500 zł kupiła pani Adrianna Urbaniak. Do licytacji przyłączył się także Miłosz Tyll i ufundował kosz swoich masarskich wyrobów, który za 250 zł kupił pan Alojzy Pacholski. Całkowita kwota zebrana na Gali jaką otrzyma pani Magda z Łosińca to 4.362 zł. Bardzo dziękujemy za każdą przekazaną złotówkę, a pani Magdalenie życzymy powrotu do zdrowia.

15 Galę uświetniły występy artystyczne osób mocno związanych z gminą Skoki:

• Studio Gimnastyki Artystycznej FENIKS działające przy Akademii Rozwoju w Skokach, prowadzone przez Jarosławę Biłorusową – Fertsch.
  • Grupa Artystyczna SKOCZKI pod okiem Małgorzaty Wiśniewskiej.
  • Grupa taneczna Skoczki Street Bit prowadzona przez Małgorzatę Wieczorek, wielokrotną mistrzynię świata w tańcu nowoczesnym oraz trenera mistrzów świata street dance w choreografiach solowych i formacjach. Obecnie jest mieszkanką Potrzanowa, wszechstronną artystką, gdyż na jednym ze stoisk prezentowała swoje obrazy.
  • Na saksofonie zagrał Sławomir Heinrykowski. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu na dwóch kierunkach: saksofon i klarnet – dyplomy z wyróżnieniem. Laureat wielu konkursów polskich i zagranicznych. Solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, 1 klarnet i szef grupy klarnetów. Do niedawna mieszkaniec Szamotów teraz Potrzanowa.
  • Koncert finałowy należał do Zbigniewa Zaraneka, zwycięzcy znanego programu muzycznego „The Voice Senior”. Obecnie wągrowczanina, który w młodych latach mieszkał jednak w Skokach.

Galę zakończyło losowanie nagród ufundowanych przez burmistrza oraz niemalże każdego z wystawców wśród biorącej udział w głosowaniu publiczności.

Oprócz Gminy Skoki sponsorem 15. Gali była firma WANT Sp. z o.o. z Tczewa, wykonawca pierwszego etapy obwodnicy Skoków przy ul. Polnej.

Na kolejną Galę zapraszamy już dziś, w ostatnią niedzielę listopada 2024 roku.

Galeria zdjęć autorstwa Tomasz Szwajkowskiego: