Już po raz piąty hala skockiego gimnazjum stała się miejscem Jarmarku Bożonarodzeniowego. W niedzielne popołudnie 12 grudnia 2010r. Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach zaprosiło swoich uczniów wraz z rodzinami a także wszystkich chętnych mieszkańców gminy Skoki do udziału w imprezie integrującej pokolenia. Wykorzystując czas przedświątecznych przygotowań  stworzono atmosferę, która pozwoliła na wspólne przeżywanie radości z oczekiwania na te najpiękniejsze z wszystkich świąt – Święta Bożego Narodzenia. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tej imprezy była opiekunka szkolnego kółka europejskiego p. Wiesława Surdyk – Fertsch. Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy przeprowadzonej z nią tak wielkie działania nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc i ogromne zaangażowanie dyrekcji, wielu nauczycieli, rodziców, instytucji i sponsorów i przede wszystkim uczniów, którzy  bardzo chcieli zrobić coś dla innych. Dzięki zapewnieniu bezpłatnych dowozów w imprezie mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice z terenu całej gminy. Impreza ta miała charakter charytatywny, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób i losów loterii świątecznej zostały przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących uczniów gimnazjum. Dochód z Jarmarku, w kwocie 3212,40 zł. pozwolił na ufundowanie 80 paczek świątecznych.

Wspólne spotkanie rozpoczął spektakl teatralny „Aniołek w piekle” przygotowany przez gimnazjalistów pod opieką pani Danuty Kobus-Boguni. Wspaniały występ młodych aktorów nagrodzono wielkimi brawami doceniając nie tylko ich wkład pracy, ale także zaangażowanie i grę aktorską. Był to niewątpliwie sukces młodych aktorów i ich opiekunki – zarazem reżysera tego spektaklu. Scenariusz nowatorskiej sztuki napisały nauczycielki skockiego gimnazjum p. Maria Malinowska i p. D. Kobus-Bogunia. Gratulujemy!!

Kolejnym punktem programu artystycznego były występy zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił z krótkim koncertem kolęd Zespół Śpiewaczy „Harfa” pod dyrekcją Antoniego Wiśniewskiego. Wykonanie po raz pierwszy „Kolędy dla nieobecnych” spotkało się z ciepłym przyjęciem widowni. Następnie zebrani wysłuchali  krótkiego koncertu najmłodszych członków Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego „Skoczki”, który rozbawił i rozczulił publiczność. Czarując nie tyko talentem wokalnym wykonawców, ale także pięknymi mikołajkowymi strojami. Do śpiewu włączyli się także gimnazjaliści wykonując przepiękne kolędy w duetach – tu wielki aplauz wywołał występ duetu Asia Szymańska i Maciej Kujawa. Wśród wykonawców nie zabrakło także zespołów klasowych, zapewne szczególna tremę miał ten, który wystąpił przy akompaniamencie pana dyrektora Grzegorza Samola. Nie zbrakło także solistów czarujących swym śpiewem publiczność – wielkimi oklaskami nagrodzono występ Dagmary Surdyk.

Po zakończeniu części artystycznej hala skockiego gimnazjum zamieniła się w jarmark, na którym pośród świątecznej, teatralnej dekoracji stanęły liczne stoiska. Wystawiono na nich przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców: ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, pierniki i ciastka.

Jarmark Bożonarodzeniowy był okazją do zapoznania się z pracami wykonanymi przez uczniów  w ramach prac projektowych, skosztowania wspaniałych świątecznych wypieków przygotowanych przez uczniów i rodziców.

Mimo tych wszystkich atrakcji jak co roku największym powodzeniem cieszyło się stoisko świątecznej loterii fantowej, będące najbardziej obleganym miejscem w hali.

W długiej kolejce potencjalni szczęściarze stali by kupić upragniony los. A było warto czekać, bowiem każdy zakupiony los wygrywał a wśród najwartościowszych nagród kusiły piękne zabawki ,kosmetyki, ozdoby choinkowe, słodycze, książki i albumy ofiarowane przez wydawnictwa i księgarzy, karpie ufundowane przez  pana Ireneusza Beltra (Gospodarstwo Rybackie-Skoki) świąteczne ciasto ufundowane przez piekarnię „Emka„ p. Krzysztofa Migasiewicza. Do fundatorów nagród loterii należeli także: m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos, firmy:Wydawnictwo Szkolne PWN, „Herbapol”, „Lemar”,” Info-Edu K. Fertsch”, „ Foto-Video- Handel” – E. Rybicka, także: p. Aldona Kujawa, p. Agnieszka Wasylewicz, p. A. A. Pilaczyńscy, p. V. Lisiecka, p. K. Szymaś, p. M. Rosik, p. A. Sommerfeld, p. L. Dudek oraz Rada Rodziców, Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach

Po odstaniu w kolejce i zakupie szczęśliwych losów można było wzmocnić się posiłkiem w przygotowanej świątecznej kawiarence próbując domowych wspaniałych wypieków , a kto miał ochotę na tzw. konkrety ten częstował się kiełbaską z grilla przygotowaną i serwowaną przez przedstawicieli Rady Rodziców. Czas spędzony na jarmarku umilały najmłodszym konkursy rysunkowe i rozmowy prowadzone z Gwiazdorem. Odważne maluchy mogły sobie zrobić z nim pamiątkową fotografię. Chętnych nie brakowało i do zdjęć ustawiały się także rodziny i odważni dorośli uczestnicy Jarmarku.

Czas spędzony na jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliły Skoczanom spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżających się święta.

W imieniu organizatorów Jarmarku dziękuję serdecznie wszystkim  , którzy swoim zaangażowaniem  przyczynili się do jego zrealizowania. Za wsparcie finansowe i duchowe, słowa uznania i krytyki, pomysłowość i pracę.

Mieszkańcom miasta i gminy oraz gościom za niezawodny udział.

Dziękuję! 🙂

Wiesława Surdyk-Fertsch