Preludium do Te Deum Marca Antoine’a Charpentiera rozpoczęło jesienny koncert muzyki klasycznej i współczesnej, który odbył się w sobotę, 16 października w kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa w Skokach.

W czasie jego trwania widownia mogła usłyszeć bardziej i mniej znane kompozycje takich twórców jak: Jan Sebastian Bach, Domenico Zipoli, Arcangelo Corelli, Mauro Giuliani, Wolfgang Amadeusz Mozart, Agustin Barrios Mangore, Karl Jenkins, Mirosław Gałęski, Marek Pasieczny czy Giulio Caccini.

Ciekawie zaaranżowane utwory zaprezentowane zostały przez:

Joannę Kortylewicz – sopran, artystkę i solistkę Chóru Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,

Jacka Pupkę organistę Archikatedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu,

Piotra Maćkowiaka – solistę – oboistę Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

Kacpra Dworniczaka – utalentowanego gitarzystę młodego pokolenia, laureata wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Tych czterech wykonawców zapewniło publiczności mnóstwo wrażeń. Wprowadziło zarówno w klimat muzyki komponowanej w okresach odległych nam czasowo jak i przybliżyło słuchaczom bardziej współczesne brzmienie.

Nastrojowy wyraz koncertu, będącego ucztą dla duszy i ucha, był wynikiem znakomitego doboru repertuaru, jak również w pełni profesjonalnego wykonawstwa. Trudno nie docenić pięknej barwy głosu sopranistki, niezapomnianego prowadzenia dźwięku oboisty, kunsztu i maestrii gitarzysty czy wreszcie wspaniałej techniki i muzykalności organisty. Mogli to stwierdzić nie tylko wytrawni znawcy muzyki ale i laicy, bo o tym, że koncert się po prostu podobał zaświadczyć mogła prośba publiczności o bis, na który wykonany został przepiękny utwór Ennio Morricone skomponowany do filmu pt. „Misja”.

Koncert poprowadził Adam Wylegalski.

Koncert „Muzyka przez wieki” zorganizowany został w ramach cyklu „Muzyczna Jesień w Puszczy Zielonce”. Tradycyjnie już organizatorem wydarzeń muzycznych odbywających się w kościołach drewnianych był Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” we współpracy z gminami członkowskimi, w tym Gminą Skoki.

Poniżej galeria zdjęć przedstawia artystów oraz widzów zebranych na koncercie we wnętrzu kościoła. Autor zdjęć Waldemar Wylegalski: