Po raz czwarty drewniane kościoły na  obrzeżach Puszczy Zielonka przeżywać będą swój renesans. Świątynie, które znajdują się na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka będą oczekiwać z szeroko otwartymi drzwiami na wszystkich, którym nie jest obca turystyka kulturowa, podróże duchowe i chęć cofnięcia się w czasie, choć na chwilę. Wtopione w krajobraz współczesności chronią w sobie spokój, nostalgię i są mekką dla turystów wielbiących historię, hagiografię, sztukę…Gospodarze – Księża Proboszczowie dołożą starań, aby podczas dyżurów weekendowych nikt nie oglądał kościoła wyłącznie z zewnątrz. Będą świadczyli o życiu parafialnym swoją osobą lub w zastępstwie – wyznaczą parafianina, który czuwać będzie nad udostępnianiem obiektu. Dyżury pozostają bez zmian: w soboty od 10.00 do 15.00 i w niedziele od 14.00 do 17.00.  Oczywiście może się zdarzyć, że z racji okoliczności wyjątkowych (ślub, pogrzeb…) dostępność kościołów będzie ograniczona – działalność duszpasterska przede wszystkim! Wierzymy, że turyści okażą wówczas wyrozumiałość, a przypadek taki potraktują jako zaproszenie do powrotu na Szlak w przyszłości.

Nadal niedostępny pozostaje kościół w Skokach, w którym trwa remont, a kościół w Raczkowie będzie udostępniany tylko po bezpośrednim kontakcie z Księdzem Proboszczem.

Niespodzianką tego sezonu jest przyłączenie się do systemu dyżurowania dwóch kościołów leżących na Cysterskim Szlaku Rowerowym. Są to parafie w Owińskach (św. Jana Chrzciciela) i Dąbrówce Kościelnej (Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia). To odpowiedź na liczne prośby podróżujących po szlakach i ewidentny przejaw chęci nie tylko poprawy kondycji, ale i poprawy stanu wiedzy na temat bogatych zasobów kulturowych Puszczy Zielonka i okolic.

Od 2 kwietnia dajemy zatem zielone światło do wjazdu na wspomniane szlaki i informujemy, że sezon turystyczny potrwa do 23 października b.r. Szczegółowe informacje na stronie www.puszcza-zielonka.pl.

Niepowtarzalne_wntrze_kocioa_w._Michaa_Archanioa_w_Jabkowie_-_fot._Milena_Kuleczka

Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. turystyki
Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”