Każdej jesieni od sześciu już lat Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach zaprasza do salonu poezji i prozy. Gości w swoich progach miłośników literatury, recytatorów i lektorów. Zaproszenie do udziału przyjmuje rokrocznie około 300 osób. Spotkania literackie w roku 2014 związane są tematycznie z takimi ważnymi wydarzeniami jak: kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II, 70. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 650 Lat w Służbie Książki.

W piątek 24 października tematem przewodnim były dzieła literackie Karola Wojtyły. W roli aktorów zaprezentowały się: Panie: Irena Kasica, Danuta Kęsik, Janina Szymańska, Katarzyna Dziel i Panowie: Antoni Wiśniewski, Krzysztof Migasiewicz i Stanisław Grzegorzewski. Czytając wybrane utwory przed 130 osobową publicznością pięknie oddali bogactwo treści i płynące z nich przesłanie. Akompaniament muzyczny w wykonaniu Mateusza Dońca dodał spotkaniu nastroju i elegancji. Słowo Ks. Proboszcza Karola Kaczora uczyniło wieczór jedynym w swoim rodzaju przeżyciem duchowym.

W kolejnej odsłonie zebranych w Sali Biblioteki widzów uraczył spektakl pt.: „Miłość mi wszystko wyjaśniła” w reżyserii i wykonaniu aktorów Mai Barełkowskiej, i Wiesława Komasy. Przedstawienie bardzo kameralne, przy minimalnym użyciu rekwizytów i innych środków teatralnych, za to z naciskiem na głębię poetyckiego słowa Karola Wojtyły. Bo przecież cała uwaga publiczności skupić się miała właśnie na treści. Wcielenie się w postać Anny ( Maja Barełkowska) i Jubilera oraz Hioba (Wiesław Komasa) było tak wyraziste, subtelne i piękne, że uczyniło przekaz niezwykle silnie oddziałującym na widza. Sztuka opowiadała o miłości do człowieka i miłości do Boga, o wyrzeczeniach, cierpieniu, skłaniała do przemyśleń nad relacjami człowieka z Panem Bogiem, wejściem w głąb własnej duszy. Doceniliśmy ambitne treści i choć trudne, to tak bardzo potrzebne, aby wyzwolić w nas pokłady drzemiącej niepewności w rozumieniu spraw zdawałoby się przyziemnych.

A dalej zgromadzona publiczność rozkoszowała podniebienia kremówkami papieskimi, były rozmowy i podziękowania. Wśród publiczności dostrzegliśmy młodzież. Gratuluję rodzicom i wychowawcom – pedagogom, że zachęcili młodych do uczestnictwa w wydarzeniu. Dziękuję lektorom i wspaniałej publiczności za cudowny wieczór.

[Not a valid template]