ZOBACZ_FILM

XXI Dni Miasta i Gminy Skoki były pełne słońca i chyba można uważać je za udane, choć nie trwały 21 dni jak niektórzy przypuszczali. Może w przyszłym roku (oczko).

Z okazji Święta Miasta i Gminy już 9 raz odbył się Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza. Uwaga, w 2014 roku zapraszamy na jubileuszowy – 10. Przewidujemy specjalne atrakcje.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło 33 uczestników, którzy zakwalifikowali się do rywalizacji w czasie wcześniej przeprowadzonych eliminacji szkolnych. Wśród dzieci było 17 uczniów Szkoły Podstawowej w Skokach oraz 16 uczniów Gimnazjum nr 1 w Skokach. Nie zgłosili się śmiałkowie w kategorii osób dorosłych.

Spośród uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:

Dominik Dereżyński – uczeń Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach,

Weronika Rojtek – uczennica Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach.

Gratulujemy laureatom, szczególnie Dominikowi, który Pióro Burmistrza zdobył już drugi raz z rzędu. Rośnie nam prawdziwy mistrz ortografii. Trzymamy kciuki, życzymy powodzenia i dużo, dużo, dużo zdrowia.

Dziękujemy serdecznie komisji, która przygotowała i przeprowadziła konkurs, paniom: Iwonie Migasiewicz, Elżbiecie Berendt, Agnieszce Wasylewicz, Wiolecie Grzegorzewskiej oraz Elżbiecie Słomie. Za pomoc w przygotowaniach dziękujemy też dyrekcji Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków (w tym roku konkurs odbył się w murach skockiego gimnazjum) oraz panu Przemysławowi Boguni.

Jak co roku Dniom Miasta i Gminy towarzyszyły Zawody Wędkarskie. Relację z ich przebiegu przedstawimy niebawem.

Dzięki Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu ze Skoków zainteresowani mogli również wziąć udział w Zawodach Strzeleckich. Szczegóły w odrębnym artykule.

Zagrało, zawirowało na skockim rynku i odeszło do historii, jak co roku, jak zawsze. Kto zaśpiewał, kto zamieszał na scenie? Wśród artystów były przede wszystkim nasze rodzime zespoły: Zespół PŁOMIEŃ z Antoniewa w wyjątkowo ambitnym, trudnym bardzo wartościowym i profesjonalnie wykonanym repertuarze był pokarmem dla duszy. Niezastąpiona HARFA i jej biesiadne śpiewanie rozkołysało nawet wybrednych, SKOCZKI świętujące 20 lat swojego istnienia jak zwykle żywiołowe i spontaniczne, wokalnie i tanecznie przygotowane wzorowo zachwyciły dziecięcą radością. Wystąpił także zespół ROSES i zespół EVERS. Nie można zapomnieć o Chórze KAMERALNYM pod batutą Andrzeja Kaliskiego, który zaprezentował się podczas Mszy Świętej w intencji Mieszkańców Miasta i Gminy Skoki.

Pojawił się również na scenie skoczanin i uczestnik telewizyjnej BITWY NA GŁOSY – MACIEJ KUJAWA w towarzystwie kolegi z programu – JAROSŁAWA MĄCZYŃSKIEGO.

W sobotę WAWELE zaśpiewały „Zostań z nami melodio…” i melodia brzmiała całe 2 dni. Tylko MAX BAYER trochę za bardzo przegadał biesiadę, co przerodziło się w tęsknotę za starymi, dobrymi, naszymi KOWOLAMI.

Niedziela należała do dzieci, w godz. 13-18 mogły bezpłatnie korzystać z tzw. dmuchańców i spotkać się z poznańskim TEATREM VARIATE.

Później zabrzmiały zdecydowanie rockowe dźwięki w wykonaniu LEJDIS BEZ GENTELMEN i BIG CYCA. Nie chciało się iść do domu, i jeśli nawet komuś nie było do śmiechu, Kabaret RAK z pewnością pomógł rozwiać smutki.

Radość królowała w mieście przez całe dwa dni. Wyróżniony na pewno czuje się „WIŚNIA, dzięki któremu nasze miasto ma sens” oraz pewna szalona BLONDYNA…,co zauważył lider zespołu BIG CYC!

Długo jeszcze będziemy wspominać…

Zachowań niektórych młodych, pozostających pod silnym wpływem napojów przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych i zachowań niektórych dorosłych, rodziców tych młodych nie aprobujemy lecz na łamach prasy nie skomentujemy. Bez komentarza jakiegokolwiek jednak nie pozostawimy.

DZIĘKUJEMY SPONSOROM

  • Przedsiębiorstwu Produkcyjno – Handlowemu LEMAR w Potrzanowie
  • Wielkopolskim Kopalniom KRUSZGEO w Poznaniu
  • Hurtowni Sprzętu Wędkarskiego DRAGON FISHING w Białych Błotach
  • Panu Michałowi Piechockiemu Staroście Wągrowieckiemu
  • Pani Zofii Gronowskiej – Kwiaciarnia BACARA w Skokach
  • Państwu Arlecie i Andrzejowi Pilaczyńskim Sklep VA – BANK PPHU w Skokach
  • Pizzerii VERONA w Skokach
  • Panu Adamowi Błażejewskiemu – Firma Handlowo – Usługowa ADAMUS w Bliżycach
  • Pani Alicji Żurowskiej i Państwu Kałaszom ze Skoków za użyczenie posesji prywatnych pod parking

Organizator: Biblioteka Publiczna w Skokach

Finał IX Konkursu Ortograficznego o „Pióro Burmistrza”

(dyktando dla gimnazjalistów) – tekst dyktanda

Już po raz dziewiąty z okazji święta miasta ekstrazdolny uczeń pisze arcytrudne dyktando. Wcześniej ów uczeń, rad nierad, niespieszno poznawał – skądinąd niełatwe – zasady polskiej pisowni, a czasem w okamgnieniu rozwiązywał nie najłatwiejsze zadania ortograficzne. ażdemu z uczniów strach jeży włos na głowie, czym też tym razem zostanie niechybnie zaskoczony. Udział jednakowoż w tym konkursie to nie błahe widzimisię, ale przede wszystkim szlachetna rywalizacja o supernagrodę. Niecodziennie przecież zdarza się okazja, by zdobyć wymarzone „Pióro Burmistrza”. Nie dostaje się go ni stąd, ni zowąd czy też znienacka, trzeba jednak dobrze pogłówkować i wykorzystać dotychczasową wiedzę o supertrudnej macierzystej pisowni.

A po południu albo też pod wieczór wymarzona randka. Ale dokąd w Skokach można pójść na spacer z ukochaną osobą? Wokół skockiego rynku i przylegających doń ulic i uliczek? Czy lepiej przejść się wśród na pół dzikich chaszczy nadrzeczną ścieżką wiodącą do poewangelickiego kościoła, sąsiadującego ze stadionem klubu sportowego „Wełna Skoki”? A może plażą wzdłuż Jeziora Budziszewskiego albo leśnym duktem nieopodal jeziora Maciejak? Niezłą malowniczą przestrzenią mogłyby okazać się też brzegi rzeki Małej Wełny. Ale czy tak ustronne miejsca są bezpieczne? Czy nie czyha tam jakiś dwuipółmetrowy wodny potwór lub zazdrosna rusałka? Czy w razie czego można oczekiwać pomocy, czy też znikąd by ona nie nadeszła, bo przecież niemal wszyscy skoczanie będą hucznie obchodzić święto swojego miasta. A gdyby tak po prostu wybrać się do pizzerii albo na słodkie co nieco do kawiarni? Toż to niezłe rozwiązanie! Jednakże najrozsądniejszą i jedyną w swoim rodzaju propozycją randki jest różnorodny program Dni Miasta i Gminy Skoki. Nie można z niego nie skorzystać! Spośród różnych propozycji każdy znajdzie dla siebie coś miłego.

Autorka dyktanda: Iwona Migasiewicz

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/kgx73D2XDlo?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]