Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach pod patronatem SZS „Wielkopolska” było organizatorem XVI Finału Województwa Wielkopolskiego w Szachach Drużynowych Dziewcząt i Chłopców w ramach XVII Gimnazjady.

1 marca 2016 do zawodów przystąpiły 42 drużyny reprezentujące gimnazja województwa wielkopolskiego. Zespoły składały się z czterech zawodników, w tym przynajmniej jedna dziewczyna. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund tempem 15 min. na partię dla zawodnika. Otwarcia imprezy dokonali: burmistrz Miasta i Gminy Skoki Pan Tadeusz Kłos oraz dyrektor gimnazjum w Skokach Pan Wiesław Sierzchuła.

Zwyciężyła drużyna ze Zbąszynia, drugie miejsce zajął zespół ze Złotowa. Na miejscu trzecim uplasował się team z Gimnazjum nr 3 z Konina. Powiat wągrowiecki reprezentowały dwa zespoły: Gimnazjum z Zespołu Szkół w Wapnie w składzie: Wiktoria Marglarczyk Adrian Głąb, Marcin Głąb, Dawid Wlizło, opiekunem był Jacek Haja oraz Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach w składzie: Anita Sydow, Aleksandra Tyll, Paweł Bartsch, Bartosz Sierzchuła opiekunem była Ilona Węglewska. Zawody sędziował Jacek Haja. W imieniu organizatora dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji turnieju.
Ilona Węglewska