30 sierpnia 2015 po raz czternasty w Skokach odbył się turniej brydża sportowego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Jest to okazja by przybliżyć czytelnikom tę piękną dyscyplinę gier umysłowych. W latach 2002 -2004 był to turniej regionalny goszczący brydżystów z najbliższej okolicy. Od 2005 r. turniej zyskał rangę turnieju wojewódzkiego i został zaliczony do cyklu turniejów w Wielkopolsce w ramach tzw. Grand Prix Wielkopolski . Takich turniejów w tym sezonie jest trzynaście. W finale wojewódzkim, który odbędzie się po zakończeniu w/w cyklu uczestniczy 32 najlepszych brydżystów w danym roku. W bieżącym sezonie odbyły się już turnieje GPW w Poznaniu (dwukrotnie), Kaliszu, Ostrzeszowie, Nowym Tomyślu, Chrzypsku. Zostały do rozegrania turnieje w Kole, Grodzisku, Obornikach, Gnieźnie, Koninie, Jelonku pod Poznaniem. W tym roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu w przygotowanie turniejów w latach poprzednich, bardzo dobre warunki do gry(piękna wygłuszona hala) oraz zaangażowanie władz gminnych turniej został włączony w cykl turniejów tzw. OTP** (dwugwiazdkowy Ogólnopolski Turniej Par). Wyższa ranga powoduje, że można w danych zawodach zdobyć więcej punktów klasyfikacyjnych(pkl. lub apel.) Są to punkty które, każdy zawodnik zarejestrowany w Polskim Związku Brydża Sportowego zdobywa w swojej karierze uzyskując kolejne stopnie współczynnika klasyfikacyjnego(wk). W OTP** można było zdobyć za pierwsze miejsce aż 100apkl(punkty arcymistrzowskie). W poprzednich edycjach za zajęcie pierwszego miejsca brydżyści uzyskiwali ok. 25-35 pkl(punkty mistrzowskie).

Turniej otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Pan Tadeusz Kłos, życząc przyjemnego spędzanie czasu na ziemi skockiej, udanych licytacji i ciekawych rozdań.

Tegoroczny turniej gościł 49 par z kilku województw(wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego i dolnośląskiego).Był to turniej czterosesyjny, grano 4×10 rozdań.

W klasyfikacji końcowej nie było niespodzianek. Od początku ton rywalizacji nadawali zawodnicy występujący w klubach ekstraklasy oraz I- II ligi. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

  1. M Dembiński – M. Sobieralski – Poznań – 68,80%
  2. Bestrzyński – M. Szukała –     Kórnik –   64,48%
  3. Kaczmarek – W. Sroczyński –   Rzepin – 57,50%
  4. Piechocki – O. Rodziewicz –     Poznań – 57,46%
  5. Polak – C. Bura                   –    Leszno – 57,33%

Pełną klasyfikacje można znaleźć na stronie PZBS lub WZBS a zdjęcia z zawodów na stronie gminy. Wśród zawodników naszego regionu najlepiej spisali się K. Lis – G. Samol zajmując 25 miejsce. Na zakończenie zawodów pamiątkowe puchary oraz nagrody wręczył wiceprezes WZBS Pan Roman Kujawski.

Turniej jest tak skonstruowany, że nagrody otrzymuje najlepszych 6 par a następnie zawodnicy którzy uplasowali się na miejscach 10,20,30,40 dzięki czemu rywalizacja trwała do końca.

Taka impreza to praca wielu osób a także wsparcie firm z naszego regionu i nie tylko. Tegoroczne nagrody oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Nagrody rzeczowe ufundowali – Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, J. Modlibowski „Odnowa”, L. Sapieja” Long – bud”, J. Grewling – „Flux Medical” Rogoźno, M. Kaczmarek „Roka” –Kcynia.

Wszystkim sponsorom dziękujemy za wsparcie.

Grzegorz Samol

[Not a valid template]